Zahraničné

Európska únia zvažuje pozastavenie sankcií voči Bielorusku

BRUSEL – Európska únia zvažuje, že dočasne pozastaví platnosť sankcií voči Bielorusku po tom, ako tamojšie úrady nedávno prepustili zvyšných politických väzňov. Uviedol to dnes nemenovaný predstaviteľ EÚ, ktorého citovala agentúra AP.

Podľa citovaného zdroja sa veľvyslanci 28 členských krajín EÚ “v princípe zhodli” na tom, že “najreštriktívnejšie opatrenia” voči Bielorusku by bolo možné pozastaviť do konca októbra.

Zatiaľ však vo veci ešte nepadlo oficiálne rozhodnutie. To bude závisieť aj na priebehu nedeľňajších prezidentských volieb v Bielorusku.

Podľa citovaného predstaviteľa by po štyroch mesiacoch mala nasledovať ďalšia previerka oprávnenosti sankcií voči Bielorusku. EÚ by tiež mohla zvážiť zintenzívnenie spolupráce s Minskom.

Dlhoročný bieloruský autoritatívny líder Alexander Lukašenko sa v nedeľňajších prezidentských voľbách uchádza o znovuzvolenie a predpokladá sa, že opäť zvíťazí.

EÚ a USA sprísnili sankcie uvalené na Bielorusko po násilnom potlačení pokojných protestov počas prezidentských volieb v roku 2010. Okrem cestovných zákazov pre Lukašenka a ďalších bieloruských predstaviteľov Západ podrobil sankciám aj viaceré tamojšie štátne spoločnosti.

Lukašenko sa po vypuknutí krízy na Ukrajine zapojil do snáh o mierové urovnanie konfliktu, čo Európska únia ocenila.