Zahraničné Politika

Európske krajiny nedokážu Irán motivovať k dodržiavaniu jadrovej dohody, tvrdí Moskva

JERUZALEM – Európske krajiny nie sú schopné ponúknuť Iránu také ekonomické stimuly, ktoré by ho motivovali k plneniu Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA, tzv. jadrovej dohody). Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov to povedal vo štvrtok pre ruských novinárov počas návštevy Izraela. Informovala o tom tlačová agentúra TASS.

 

Podľa Riabkova je nateraz predbežné uvažovať o stretnutí ministrov zahraničných vecí Iránu a zostávajúcich piatich strán spomínanej jadrovej dohody – Ruska, Británie, Číny, Francúzska a Nemecka.

“Aby bolo takéto ministerské stretnutie produktívne, musí byť dobre pripravené. Nie sme si celkom istí, že najmä európski účastníci JCPOA realisticky vyhodnocujú posledný vývoj, pričom sa zároveň začínajú pripájať k trendu, ktorý sa zakladá na zvaľovaní všetkej viny na Teherán,” vyhlásil Riabkov.

Vysokopostavený ruský diplomat verí, že výsledkom nedostatočného úsilia európskych krajín je to, že Teherán “postupne ustupuje od svojich záväzkov”.

“Ak krajina nepociťuje ekonomické dosahy (JCPOA), prirodzene podnikne určité kroky k zníženiu nákladov spojených so záväzkami (ktoré zo zmluvy vyplývajú),” zdôraznil s tým, že Moskva “takémuto uvažovaniu rozumie”.

JCPOA z roku 2015 zaviedol pre Irán prísne limity na produkciu obohateného uránu, ktorý môže byť využitý ako palivo v jadrových reaktoroch alebo ako munícia v jadrových hlaviciach. Výmenou za tieto obmedzenia sa signatárske krajiny zaviazali zmierniť ekonomické sankcie voči Iránu. V roku 2018 však od dohody odstúpili Spojené štáty, ktoré následne na islamskú republiku uvalili nové sankcie.

Európske štáty, ktoré nesúhlasia s jednostranným odchodom Spojených štátov od zmluvy, sa snažia Iránu pomôcť zmierniť následky amerických sankcií a udržať tak JCPOA v platnosti. Teherán však považuje snahy európskych partnerov za nedostatočné a v posledných mesiacoch začal podnikať kroky smerujúce k zväčšeniu množstva a miery obohatenia svojich zásob uránu.

Irán odobral akreditáciu jadrovej inšpektorke OSN

Irán zrušil akreditáciu jadrovej inšpektorke OSN po tom, ako minulý týždeň vyvolala poplach pri vchode do zariadenia Natanz, ktoré slúži na obohacovanie uránu. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Teheránu.

Počas kontroly pri vstupnej bráne jadrového zariadenia Natanz v centrálnej časti Iránu došlo k “spusteniu poplachu” na základe predpokladu, že by inšpektorka mohla mať pri sebe “podozrivý predmet”, uviedla Iránska Organizácia pre atómovú energiu (AEOI) vo vyhlásení zverejnenom na internete.

Výsledkom tohto incidentu bolo to, že žene nepovolili vstup do zariadenia, dodala AEOI bez ďalšieho spresnenia. AEOI oboznámila so situáciou i Medzinárodnú agentúru pre jadrovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni, pričom jej oznámila, že inšpektorke bola odobraná akreditácia.

Inšpektorka OSN sa medzitým vrátila do ústredia MAAE. “Iránsky predstaviteľ predloží MAAE úplnú správu o tejto záležitosti,” dodala vo vyhlásení AEOI. Podľa zdrojov blízkych MAAE sa 35 členov jej Rady guvernérov stretne na mimoriadnej schôdzi venovanej Iránu.

Iránske jadrové zariadenia sú na základe prelomovej jadrovej dohody so svetovými mocnosťami kontinuálne monitorované úradmi MAAE. Irán tento týždeň obnovil činnosti spojené s obohacovaním uránu vo svojom podzemnom zariadení Fordú ležiacom južne od Teheránu.

Irán v priebehu tohto roka pozastavil plnenie viacerých záväzkov zo spomínanej dohody a pohrozil, že od nej úplne odstúpi. Začal napríklad obohacovať urán nad úroveň, ktorú mu táto dohoda povoľuje.

Teherán týmito krokmi reagoval na rozhodnutie Spojených štátov, ktoré v roku 2018 od dohody jednostranne odstúpili a následne zaviedli voči Iránu tvrdé sankcie. Zvyšní signatári sa dohodu stále pokúšajú zachrániť.