Spoločnosť Zahraničné Top

Európu zasiahlo pekelné teplo. Toto je dôvod, prečo sa v júni vzduch mimoriadne prehrial

Európu sužuje vlna horúčav. Ilustračné foto: TASR - ŠŠtefan Puškáš

BRATISLAVA – Dnes vrcholí počasie s vysokými teplotami, ktoré nezasiahlo len Slovensko, ale aj celú Európu. Podľa SHMU môžu teploty u nás vystúpiť aj cez 35-stupňovú hodnotu. Čo je príčinou nezvyčajnej júnovej vlny horúčav?

 

Taká vlna horúčav, aká zasiahla v uplynulých dňoch západ a stred Európy a to len na začiatku leta, nemá obdoby. Od začiatkov meraní sa také čosi ešte nestalo. Teploty prekračujúce aj 40 stupňov zasiahli najmä západné krajiny, ako Nemecko či Francúzsko, ale aj Švajčiarsko. V minulých rokoch sa to občas stávalo v júli a v auguste. Na Slovensku sa v predošlých dňoch pohybovali teploty takisto na vysokých hodnotách – od 29 až po 35 stupňov podľa regiónu.

Konkrétnou príčinou pre počasie typické pre júlové a augustové dni je horúci a suchý vzduch zo Sahary. Prúdi medzi oblasťou nízkeho tlaku severozápadne od Španielska a medzi oblasťou vysokého tlaku nad strednou Európou – najprv cez Stredozemné more do Francúzska a napokon dorazil do Nemecka a Švajčiarska.

Podľa meteorológov môžu dnešné teploty v južnom Francúzsku dosiahnuť hodnoty až 42 stupňov. Poriadne horúčavy ale pocítia aj Španieli, Belgičania, Taliani, Rakúšania a aj Slováci.

Slnko je privysoko

Pretože Slnko je krátko po najdlhšom dni v roku na konci júna ešte stále vyššie a dlhšie svieti, než v júli a v auguste, môže sa vzduch výnimočne silno ohriať.

Súčasné poveternostné podmienky sú pomerne zriedkavé. Horúčavy sú spojené podobne, ako aj v minulosti, s tzv. blokádou. Západné chladné vetry smerujúce z Atlantiku, ktoré obvykle voľne prúdia až do stredu Európy, sú teraz presmerované okolo nášho kontinentu (blokáda). Či je zmena klímy príčinou takých častých extrémov počasia, sa nevedia dohodnúť ani experti. 

V každom prípade, ak má byť najnovšia predpoveď počasia pravdivá, súčasná blokáda nebude trvalá. Počas leta sa však môže opakovať  a prinášať tak nové vlny vysokých horúčav.

Aké počasie čaká Európu v najbližších dňoch?

Vybrali sme pre vás pár miest v Európe, ktoré by vás z hľadiska predpovede počasia mohli zaujímať. Opierali sme sa pri tom o údaje jednej z najspoľahlivejších meteorologických služieb – nórskej Yr.no. Ani jeden z údajov nenaznačuje, že by sa teploty mohli dostať cez 40-stupňovú hranicu.

Údaje zahŕňajú zajtrajšok (štvrtok) a nasledujúci týždeň.

Berlín

Paríž

Toulouse

Praha

Budapešť

Rím

Benátky

Barcelona

Lisabon

Atény

Split

Zadar

Piran (Slovinsko)

Varna

Zdroj: yr.no

Galéria
Na snímke je Barcelona. Zdroj: pixabay
Na snímke sú slávne Benátky. Zdroj: pixabay
Pôvabné slovisnké prístavné mestečko Piran. Zdroj: pixabay
Známe letovisko Slovákov Zadar. Zdroj: pixabay
navigate_before
navigate_next