Politika Domáce

Exekútori žiadajú Gála, aby zastavil zákon o starých exekučných spisoch. Podľa nich je neprijateľný

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Slovenská komora exekútorov žiada ministra spravodlivosti Gábora Gála, aby stiahol z Národnej rady SR návrh zákona o zastavení starých exekúcií. Komora okrem iného uvádza, že zákon je neprijateľný a navyše nepomôže dlžníkom, ktorí poctivo splácajú svoje dlhy. Gálov návrh odobrila vláda SR uplynulú stredu 24. apríla s tým, že zákon musí schváliť ešte Národná rada SR.

Na zastavenie starších exekučných konaní má štát vynaložiť viac ako 40 miliónov eur. Krok ministerstva spravodlivosti, ktoré návrh zákona predložilo do vlády bez ukončeného rozporového konania a bez vedomia Slovenskej komory exekútorov ako jedinej reprezentantky exekútorského stavu, považujú exekútori za neférový. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

“Tento návrh považujeme v predloženej podobe za neprijateľný. Nijakým spôsobom nepomáha dlžníkom, ktorí sa poctivo snažia splácať svoje záväzky, a preferuje pomoc tým, ktorí ich z rôznych príčin nesplácajú. Problémy ľudí, ktorí sa dostali do osobne nezvládnuteľnej finančnej situácie, dostatočne rieši aktuálna verzia osobných bankrotov, vďaka ktorým sa doteraz zastavilo už približne pol milióna exekúcií,“ uvádza sa vo vyhlásení Konferencie exekútorov, najvyššieho orgánu komory. Tá navyše už dnes registruje signály, že pod vplyvom mediálnych informácií o zastavení starých exekúcií mnoho občanov v exekúcií prestáva splácať svoje dlhy. Upozorňuje preto občanov, že tento zákon ešte nie je účinný, nie je známa jeho konečná podoba a jedinou cestou na skutočné vyriešenie problémov je uhradiť všetky svoje podlžnosti.

Zodpovedný štát – zodpovedný občan

“Ak raz chce štát viesť svojich občanov k tomu, aby sa voči svojim záväzkom správali zodpovedne, musí tak urobiť predovšetkým on sám,“ uvádza sa vo vyhlásení. Výška navrhovanej paušálnej odmeny podľa komory absolútne nezohľadňuje skutočné náklady, ktoré exekútori vynaložili na úkony v exekučnom konaní a sú násobne vyššie ako navrhovaný paušál. Mnohé z týchto nákladov pritom išli priamo štátu za rôzne výpisy z registrov či iné poplatky. “Ak štát žiadal exekútorov, aby vymáhali pohľadávky a garantoval im pritom konkrétne podmienky, ich spätné zrušenie je z právneho hľadiska retroaktívne a pohybuje sa na hrane ústavnosti,“ píše sa vo vyhlásení.

Konferencia exekútorov ako najvyšší orgán komory zaviazala na pondelkovom rokovaní vo Vyhniach novozvolené prezídium, aby požiadalo nezávislú organizáciu o vypracovanie právnej analýzy návrhu zákona. „Ak nám analýza ukáže protiústavnosť zákona, sme pripravení sa brániť aj na Ústavnom súde Slovenskej republiky a nevylučujeme ani medzinárodné možnosti ochrany našich práv. Ak predkladateľ nestiahne návrh zákona, budeme apelovať na poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a poskytovať im všetky potrebné argumenty, aby tento zákon zásadným spôsobom upravili,“ uvádza vyhlásenie. Po oboznámení sa s prvými stanoviskami právnickej obce, významných zamestnávateľov i samosprávy považuje komora za zrejmé, že zákon nemá širokú podporu a naráža na významný nesúhlas mnohých zainteresovaných strán. “Preto ho považujeme za čisto politický a účelový krok pred blížiacimi sa európskymi i parlamentnými voľbami a za škodlivú právnu normu pre Slovensko,“ uzatvára Slovenská komora exekútorov.

Spravodlivý návrh

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) považuje vládny návrh zákona o zastavení starých exekúcií za spravodlivý. “Očakávajú ho nielen občania, ale aj samotní exekútori, pričom od mnohých mám ohlasy, aby sa etapa nevymožiteľných exekúcií už skončila,” uviedol pre TASR Gál. Zastavenie starých exekúcií podľa neho neznamená škrtanie dlhov, naopak, vláda chce odbremeniť súdy, ktoré podľa Gála nie sú určené na to, aby spravovali cudzie pohľadávky, ale aby súdili. “Očakávam, že výkon spravodlivosti bude rýchlejší, čo pocítia aj občania, ktorí sa skôr dostanú k prerokovaniu ich vecí. Návrh preto nestiahnem,” hovorí minister.

Hoci zastavenie starých exekúcií prinesie so sebou určité finančné náklady, podľa Gála sa odbremenením súdov nebude zo štátneho rozpočtu utrácať na neefektívne spravovanie exekúcií. “Pôvodné prehnané nároky výšky náhrad pre exekútorov museli byť ustanovené na jednotnú prijateľnú sumu, ktorou ministerstvo financií chcelo ustrážiť štátnu pokladnicu,” doplnil. Mnohí dlžníci podľa neho vďaka opatreniu sa budú môcť zapojiť do legálneho pracovného procesu a prispievať tak do systému. “V prípade, že dôjde k opätovnej exekúcii, s príjmom už budú môcť svoje dlhy splácať. Ostatní dlžníci, ktorí túto možnosť mať nebudú, majú stále možnosť oddlžiť sa prostredníctvom osobného bankrotu. Stačí, aby navštívili centrum právnej pomoci, ktoré im s tým pomôže,” priblížil Gál.