Regióny Top

EXKLUZÍVNY PRIESKUM: Vládna kríza zamiešala preferencie strán. Na prvých priečkach sa umiestnila opozícia

Zdroj: Zoznam.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ak by sa referendum o predčasných voľbách konalo v čase demisie vlády Igora Matoviča, účasť na ňom by s väčšou či menšou istotou plánovalo až 70 percent oprávnených voličov. S istotou by sa ho zúčastnilo 46 percent ľudí. Z tých, ktorí by sa zúčastnili referenda, by predčasné voľby podporilo 88 percent obyvateľov Slovenska. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý exkluzívne pre zoznam.sk a topky.sk realizovala agentúra Actly. Takmer mesačná vládna kríza zamiešala aj preferencie politických strán. Koaličné strany zaznamenali prudký prepad.

 

Ak by sa v súčasnosti konali predčasné voľby, zúčastnilo by sa ich 63 percent opýtaných. „Voľby by s prehľadom vyhral Hlas-SD (22,7 percenta). Na druhom mieste by sa umiestnil Smer-SD s 10,5 percentami, veľmi tesne pred treťou SaS so ziskom 10,3 percenta. Ešte tesnejší rozdiel jedinej desatiny je medzi OĽANO (9,6 percenta) a Sme rodina (9,5 percenta),“ tvrdí na základe výsledkov prieskumu agentúra Actly.

 

Dve tretiny respodentov sú za predčasné voľby v čo najkratšom čase. Zdroj: Agentúra Actly

Do parlamentu by sa dostalo ešte Progresívne Slovensko so ziskom 7,4 percenta a KDH s podporou 5,6 percenta respodentov. Brány zákonodárneho zboru by tak prekročilo sedem politických subjektov, pričom ôsmemu hnutiu – Republika by k tomu chýbala iba desatina percenta. Do NR SR by sa nedostala Aliancia – Maďari, národnosti, regióny, ktorú by volilo 4,1 percenta opýtaných. Koaličnej strane Za ľudí by vyjadrilo podporu 3,7 percenta respodentov.

„Od jesene minulého roka kontinuálne a s pomerne veľkou rýchlosťou klesajú preferencie strany OĽANO. Rovnako trvalo, hoci pomalším tempom, rastú preferencie strany Progresívne Slovensko. Pri ostatných stranách je podpora buď stabilizovaná, alebo prechádzajú krátkodobými výkyvmi. Strane Sme rodina pomohla „neutralita“ počas vládnej krízy k návratu sympatizantov na povolebné hodnoty,“ hodnotí závery exkluzívneho prieskumu agentúra Actly.

 

Najviac hlasov by dostala opozičná strana Hlas-SD Petra Pellegriniho. Zdroj: Agentúra Actly

Exkluzívny prieskum realizovala agentúra Actly pre Zoznam.sk a Topky.sk od 27. do 31. marca 2021 na vzorke tisíc respondentov formou osobných rozhovorov s použitím digitálnych technológií.

 

Zdroj: Agentúra Actly