Zahraničné Politika Top

Expert varuje pred plánmi Ruska. Putin sa pripravuje na regionálne vojny v Európe

Putin sa podľa expertov chystá na regionálne vojny v Európe. Zdroj: SITA/AP

BRATISLAVA – Platnosť zmluvy INF o jadrových zbraniach stredného doletu by sa mohla o pár dní skončiť. USA od nej definitívne odstúpi 2. augusta, ak Rusko neodstráni svoj nový raketový systém. Podľa Spojených štátov aj NATO ním Moskva porušuje zmluvu, ktorá bola podpísaná v roku 1987 vtedajšími lídrami USA a Sovietskeho zväzu. Experti sú znepokojení.

 

Po NATO aj Európska únia (EÚ) naliehavo apelovala na Rusko, aby odvrátilo koniec dôležitého dohovoru o jadrových zbraniach. Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová v nedeľu vyjadrila v mene EÚ hlboké znepokojenie a varovala pred novými pretekmi v zbrojení. Namiesto toho by podľa nej mali Rusko a USA pokračovať v odzbrojovaní.

Nie väčší dosah ako 500 kilometrov

Zmluva INF medzi Spojenými štátmi a vtedajším Sovietskym zväzom z roku 1987 zakazuje pozemné rakety a riadené strely s dosahom 500-5500 kilometrov. USA vo februári oznámilo svoje plánované odstúpenie od dohody, pretože si myslia, že nový ruský systém 9M729 (označenie NATO je SSC-8) zmluvu porušuje. Rusko to popiera a tvrdí, že raketový systém má dosah menej ako 500 kilometrov. 

O tom, akú stratégiu Moskva sleduje, vysvetlil bývalý generálporučík a pridelenec generálneho tajomníka NATO, Heinrich Brauss a Joachim Krause z Inštitútu pre bezpečnostnú politiku z univerzity v nemeckom Kiele vo svojej analýze pre odborný časopis Sirius. Informoval o tom Welt am Sonntag.

Na snímke ruská strela s plochou dráhou letu 9M729 počas predstavenia zahraničným vojenským pridelencom v Rusku a novinárom v armádnom stredisku v Kubinke neďaleko Moskvy 23. januára 2019. Zdroj: TASR/AP

Rusko sa pripravuje na vojny v Európe

Krause svoje zistenia zosumarizoval slovami: “V čase, keď je naša politická pozornosť zamestnaná zmenou klímy, migračnou krízou, krízou EU a mnohými ďalšími otázkami, ktoré vyžadujú spoločné riešenia, sa Rusko pod vedením Putina – nikým nevyprovokované – pripravuje na regionálne vojny v Európe, v ktorých chce zvíťaziť aj vďaka hrozbe jadrovými zbraňami.”

Cieľom ruskej stratégie je vyvolať konfrontáciu so Západom a narušiť jednotu západnej aliancie. Putin síce vie, že z dlhodobého hľadiska nemá v konflikte s NATO žiadne šance na úspech, ale chce získať dominanciu v regionálnych konfliktoch v Európe, dodal expert.

Moskva môže pripravovať prekvapivý útok

V najvážnejšom prípade ozbrojeného konfliktu by sa podľa neho mohlo Rusko pokúsiť o “prekvapivý útok s ohraničeným cieľom podporovaným jadrovou hrozbou predtým, ako by mohlo NATO efektívne zareagovať”. Tento scenár by sa mohol týkať pobaltských štátov a čiernomorského regiónu. 

Moskva pozastavila plnenie zmluvy začiatkom júla. NATO vyzvalo Rusko, aby svoj krok prehodnotilo. Zároveň ale uviedlo, že neexistujú žiadne dôkazy, že by ruský systém rakiet stredného doletu dohodu porušoval.

Na snímke ruská strela s plochou dráhou letu 9M729 počas predstavenia zahraničným vojenským pridelencom v Rusku a novinárom v armádnom stredisku v Kubinke neďaleko Moskvy 23. januára 2019. Zdroj: TASR/AP

Zmluva môže začiatkom augusta skončiť

“Sme hlboko znepokojení vývojom v súvislosti so zmluvou INF,  ktorej platnosť by mohla 2. augusta skončiť,” vyhlásila Mogheriniová. EÚ tiež Rusko vyzýva, aby zareagovalo na opakované obavy týkajúce sa systému 9M729 a prijalo okamžité opatrenia na zabezpečenie úplného a transparentného dodržiavania zmluvy.

“Nasledujúce dni sú poslednou šancou na dialóg a potrebné opatrenia na zachovanie tohto dôležitého piliera európskej bezpečnostnej architektúry,” konštatovala Mogheriniová.

Vďaka zmluve INF bolo preukázateľne odstránených z Európy 3- tisíc riadených striel s jadrovými a konvenčnými hlavicami. Celý proces odzbrojovania po konci studenej vojny by bol takýmto konaním zničený, vysvetlila. Preto vyzvala USA a Rusko, aby pokračovali v zmenšovaní svojich arzenálov.

Obe jadrové veľmoci by mali tiež čo najskôr hovoriť o budúcnosti novej dohody START po roku 2021, žiada EÚ. Je to ďalšia centrálna zmluva o jadrovom odzbrojení. Týka sa tzv. strategických jadrových zbraní.

Galéria
Na snímke zahraniční vojenskí pridelenci v Rusku a novinári počas predstavenia ruskej strely s plochou dráhou letu v armádnom stredisku v Kubinke neďaleko Moskvy 23. januára 2019. Zdroj: TASR/AP
Na snímke ruská strela s plochou dráhou letu 9M729 počas predstavenia zahraničným vojenským pridelencom v Rusku a novinárom v armádnom stredisku v Kubinke neďaleko Moskvy 23. januára 2019. Zdroj: SITA/AP
Na snímke ruskí dôstojníci počas predstavenia ruskej strely s plochou dráhou letu 9M729 zahraničným vojenským pridelencom v Rusku a novinárom v armádnom stredisku v Kubinke neďaleko Moskvy 23. januára 2019. Zdroj: TASR/AP
Na snímke ruská strela s plochou dráhou letu 9M729 počas predstavenia zahraničným vojenským pridelencom v Rusku a novinárom v armádnom stredisku v Kubinke neďaleko Moskvy 23. januára 2019. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next