Domáce Politika Top

Exposlanec o škandále s ukradnutou muníciou: Možno skončila v rukách Daeš

BRATISLAVA – Kauza stratenej munície zo skladu Sklené pri Martine môže znamenať naozaj hrozivé veci, tvrdí exposlanec NR SR a terajší predseda strany Šanca Viliam Novotný. Minimálne by podľa neho mala viesť k zvolaniu mimoriadneho zasadnutia parlamentného Výboru pre obranu a bezpečnosť a poslaneckému prieskumu.

Ako tvrdí Novotný, situácia je podľa neho mimoriadne vážna, pretože takéto udalosti znižujú kredibilitu slovenskej armády nielen u verejnosti, ale aj u spojencov v NATO.  „Logickým vyústením kauzy by malo byť nielen dôsledné vyšetrenie krádeží a potrestanie vinníkov, ale aj vyvodenie politickej zodpovednosti ministra obrany Petra Gajdoša,” uviedol.

Parlament by mal ihneď konať

„Najskôr zmizli z muničných skladov ručné protitankové granáty (RPG) tzv. pancierové päste, potom sa stratili aj pechotné granáty, teraz zase nevedia nájsť 300 tisíc nábojov do malokalibroviek,” pripomenul politik a dodáva, že podľa neoficiálnych informácií vraj armáda vraj nepriznala päť ďalších krádeží.

„V tak závažnej záležitosti by mal parlamentný výbor okamžite konať, žiadať podobne ako prezident Andrej Kiska podrobné informovanie verejnosti a schváliť poslanecký prieskum na ministerstve obrany. Ak munícia a zbrane miznú od roku 2006, tak niekto si systematicky neplnil svoje povinnosti,“ zdôraznil šéf Šance.

Predáva sa munícia teroristom?

Novotný ale zároveň tvrdí, že munícia sa možno nestratila a za všetko môže „bordel v evidencii slovenskej armády”, keďže inventarizácia v novembri 2016 neukázal nič.

„Ale je tiež možné, že tu funguje organizovaná zločinecká sieť, ktorá naše zbrane a muníciu predáva napr. teroristom z Islamského štátu. Ale je možné i to, že sa na Slovensku vyzbrojuje nejaká polovojenská organizácia,“ povedal Novotný.

Zdroj: TS, ph, Foto: FB / Viliam Novotný