Regióny Prešov

FALOŠNÍ HORSKÍ VODCOVIA sú problém! Na svetlo sa to dostane až, keď sa to skončí smrťou

Vysoké tatry, záchranári, lavíny, výstrahy
Ilustračná foto. Zdroj: zregiony.sk

VYSOKÉ TATRY – V priebehu posledných mesiacov si naše najvyššie vrchy vyžiadali viacero ľudských životov. Len pred pár dňami otriasla Slovenskom mimoriadne tragická správa o úmrtí poľského sprievodcu a jeho dvoch klientov v Gerlachovskom masíve. Poľský sprievodca, ktorý klientov sprevádzal sa nelegálne vydával za vodcu. Predseda Technickej komisie Národnej asociácie horských vodcov Slovenskej republiky Michal Gerčák nám prezradil aký je v tom rozdiel aj to, čo sa skupine poľských turistov stalo osudným.

 

„Nebol to horský vodca, ktorý by mal výcvik horského vodcu, ale bol to horský sprievodca. To je ako keby mal vodičský preukaz na motorku a šoféroval kamión.“

 

Prezradil hneď v úvode nášho rozhovoru Michal Gerčák, ktorý je dlhoročným horským vodcom a zároveň členom technickej komisie Národnej asociácie horských vodcov Slovenskej republiky. Podľa neho je medzi horským sprievodcom a vodcom priepastný rozdiel a sprievodcovia sa často nezákonne vydávajú za vodcov, aby mohli ľudí vodiť aj po náročnejších trasách. „Horskí sprievodcovia môžu sprevádzať po chodníkoch, mimo chodníkov a v teréne, kde sa nepoužíva horolezecká výstroj a on bol v teréne, horolezeckom, kde to už je terén pre horského vodcu,“ objasnil pre redakciu Gerčák, ktorý sa vyjadril aj priamo k prípadu tragickej smrti troch Poliakov.

Sprievodca vs. vodca

Ako sme už naznačili v úvode článku nie každý sa môže stať horským vodcom. „Zákon 544/2002 Z.z. definuje, čo je horská vodcovská činnosť a horská sprievodcovská činnosť, ich právomoci a aj vzdelanie. Medzi horským vodcom a horským sprievodcom je obrovský rozdiel,“ priblížil horský vodca Michal Gerčák.

Hlavným rozdielom medzi týmito dvoma činnosťami je najmä vzdelanie, ktoré je nutné pre získanie osvedčenia na vodcovskú činnosť. To totiž podľa Gerčáka musí zahŕňať aj techniky krátkeho lana, vodenie po strmom teréne. Stať sa horským vodcom nie je také jednoduché. „Keď sa chcete stať horským vodcom musíte mať za sebou nejakú horolezeckú históriu, musíte absolvovať štvorročné vzdelávanie plus záverečné skúšky. Ale keď ste horský sprievodca, tak to nemusíte splniť. Takže si to môže povedať hocijaký človek, ktorý chodí po horách, že ja som dostatočne znalý na to, aby mi zaplatili ľudia za to, že ich budem sprevádzať. A v podstate ho v tom musí niekto zastaviť, aby mu povedal, že to nemôže robiť. Väčšinou to býva správa Národného parku,“ načrtol pre zregiony.sk horský vodca problematiku so sprievodcami vo Vysokých Tatrách. Ako ďalej Gerčák uviedol v našich horách nie sú takýto falošní sprievodcovia, ktorí sa vydávajú za vodcov žiadnou novinkou „Toto nie je ojedinelý prípad, takých prípadov je množstvo. Či už nelegálnych horských vodcov z Poľskej republiky alebo aj zo Slovenska. V našej profesii je to dosť veľký problém. Na svetlo sa to dostane až keď to skončí úrazom,“ konštatuje Gerčák. Podľa jeho slov falošných vodcov motivuje najmä finančná odmena a je to jednoduchšia cesta. „Nepotrebujú na to vzdelanie. Možno si nevedia nájsť klientelu na sprievodcovský terén, tak začnú sprevádzať po horolezeckom teréne,“ vysvetľuje.

Galéria
Jozef Janiga skončil vo funkcii šéfa Horskej záchrannej služby. Zdroj: FB Horská záchranná služba
Zdroj: TASR / Vladimír Benko
V Tatranskej Lomnici chystajú 12. ročník festivalu Snežné psy. Zdroj: TASR
Zdroj: FB / HZS
Nikdy neviete, čo sa vám môže stať v hlbinách lesov osudným. Zdroj: fb/ Horská záchranná služba
Ilustračná foto. Zdroj: FB / Horská záchranná služba
Ilustračná fotografia. Zdroj: fb Horská záchranná služba
ZDROJ: fb Horská záchranná služba
navigate_before
navigate_next

Poliakov priviedol na smrť

Masív Gerlachovského štítu zobral 7. januára život trom ľuďom. Nebola to však nešťastná náhoda. Poľský sprievodca a jeho dvaja poľskí klienti mali podľa získaných informácií horských záchranárov absolvovať túru na Gerlachovský štít Batizovským žľabom. „Z neznámych dôvodov zvolili výstupovú trasu Velickou próbou, ktorá sa využíva ako letná výstupová trasa na Gerlachovský štít v horolezeckom teréne. V zimnom období sa táto trasa nevyužíva z dôvodu nebezpečenstva pádu pri traverzovaní strmých snehových polí a skalných platní a slabej možnosti istenia,“ napísali záchranári v podrobnej analýze nehody na sociálnej sieti. Po výstupe do Sedla nad Kotlom, asi po 50 metrovom traverze na skalnom pilieri stopa troch mužov podľa horskej služby zmizla. Telá klientov a sprievodcu našli o dva dni pod Kotlovým štítom v Gerlachovskom kotle. „Po približne 300 metrovom páde v snehovom žľabe sa telá zastavili na snehovom kuželi vo výške približne 2160 m n. m. Skupina postupovala naviazaná ako lanové družstvo s rozostupmi približne 7 metrov,“ informovali záchranári s tým, že všetky osoby boli vybavené štandardným zimným horolezeckým vybavením. „Zvolená lanová technika v tomto teréne pravdepodobne neumožnila zachytiť pošmyknutie, prípadné zakopnutie a následný pád jednotlivca ako aj celého družstva,“ doplnili.

Poľský sprievodca to neurobil prvýkrát

Horský vodca má na situáciu trochu odlišný názor a redakcii zregiony.sk prezradil hlavné príčiny toho, prečo traja Poliaci zahynuli. „Sú rôzne techniky práve manipulácie s ľanom na skalnom alebo zľadovatenom teréne. On tento výcvik nemal. Bol v teréne, kde nemal byť a nie to ešte tam sprevádzať nejakých ľudí. Robil to dlhodobo, tento pán bol dlhodobý problém na Slovensku lebo pravidelne vodil ľudí na Gerlachovský štít aj iné vrcholy,“ priblížil Gerčák o poľskom sprievodcovi, ktorý sa vydával za vodcu dlhodobo. Ďalej uviedol, že iní horskí vodcovia tohto muža poznali. „Nejaký vodcovia ho nafotili, posielali to. Snažili sme sa to riešiť aj cez tú poľskú stranu, ale to je beh na dlhé trate.“

Galéria
horskí záchranári
Horská služba apeluje na dodržiavanie pravidiel na lyžiarskych svahoch Zdroj: FB Horská záchranná služba
horskí záchranári
IlZdroj: FB Horská záchranná služba
horskí záchranári
Horskú chatu v Žiarskej doline pre hroziace lavíny dočasne uzavreli. Ilustračné foto. Zdroj: FB Horská záchranná služba
tragédia v Tatrách
Horská záchranná služba vyšetrila piatkovú tragédiu vo Vysokých Tatrách. Zdroj: FB HZS
tragédia v Tatrách
Horská záchranná služba vyšetrila piatkovú tragédiu vo Vysokých Tatrách. Zdroj: FB HZS
tragédia v Tatrách
Horská záchranná služba vyšetrila piatkovú tragédiu vo Vysokých Tatrách. Zdroj: FB HZS
tragédia v Tatrách
Horská záchranná služba vyšetrila piatkovú tragédiu vo Vysokých Tatrách. Zdroj: FB HZS
Vysoké tatry, záchranári, lavíny, výstrahy
Druhý lavínový stupeň platí vo všetkých pohoriach s výnimkou Tatier. Zdroj: FB HZS
tragédia v Tatrách
Horská služba apeluje na dodržiavanie pravidiel na lyžiarskych svahoch Zdroj: FB Horská záchranná služba
tragédia v Tatrách
Horská záchranná služba vyšetrila piatkovú tragédiu vo Vysokých Tatrách. Zdroj: FB HZS
Lavína vo Veľkej Fatre zabila dvoch skialpinistov. Horská služba zverejnila detaily. ZDROJ: fb HZS
navigate_before
navigate_next

Ako ďalej horský vodca povedal poľský sprievodca nemal výcvik v technikách, čomu zodpovedal fakt, že rozstupy medzi jeho klientmi boli príliš veľké. Podľa záchranárov až 7 metrov. „Keby som ja šiel ako vodca tým terénom tak spôsob naviazania tých ľudí by som zvolil určite iný.“ Boli to strmé platne, ktoré museli traja muži traverzovať – ísť šikmo. Čiže ak by podľa Gerčáka sprievodca zvolil inú techniku vodenia, zrejme by tragédii zabránil. „No keďže mal také dlhé naviazanie, dlhé rozstupy medzi nimi, tak to zapríčinilo to, že keď sa šmykol jeden, strhol so sebou aj ostatných,“ objasnil.

Člen technickej komisie Národnej asociácie horských vodcov Slovenskej republiky Michal Gerčák kritizuje aj zvolenú trasu, ktorá sa v lete ani podľa horskej záchrannej služby nevyužíva. „Ak by som mal veľmi dobrého klienta, tak viem ísť takouto trasou. No v prípade pošmyknutia je nevyhnuté zareagovať ihneď, najlepšie ak by ani nedošlo k pádu. Ísť touto trasou v takýchto podmienkach bolo veľké riziko. My chodievame v zime cez Batizovskú dolinu.“

Kľúčovou chybou falošného vodcu podľa Gerčáka bolo aj opotrebované vybavenie, ktoré poľský sprievodca zvolil. „Aj podľa fotiek, ktoré záchranári uverejnili je vidieť je sprievodca mal značne opotrebované mačky,“ myslí si tatranský vodca, ktorý tvrdí, že značne opotrebovaný výstroj viedol k pošmyknutiu, či už sprievodcu alebo niektorého z jeho klientov.

ŠOKUJÚCE DETAILY. Horská služba zverejnila PODROBNOSTI PÁDU LAVÍNY, pri ktorej zahynuli dvaja lyžiari

Prečo v Tatrách zomierajú ľudia

V poslednom období sa to na facebookovej stránke Horskej záchrannej služby hemží nehodami a bohužiaľ aj tými smrteľnými. Počasie, zlé vybavenie a precenenie svojich schopností to všetko sú podľa záchranárov hlavné príčiny smrti niekoľkých ľudí. „Ľudia nie sú pripravení na také podmienky, pretože po veľkom oteplení, prišlo v tom období ochladenie. Nenosia horolezecké vybavenie, minimálne mačky,“ upozornil na záver horský vodca s tým, že aj pri malom výstupe je potrebné horolezecké vybavenie.

Zoznam kvalifikovaných horských sprievodcov nájdete na oficiálnej stránke Slovenskej asociácie horských sprievodcov www.horskysprievodca.eu.