Politika Spoločnosť Kauzy Domáce Top

Fico hovorí o sťahovaní z Bonaparte dva roky. K akcii ho nenakopol ani sused Kočner

Bývalého premiéra Roberta Fica vyzývajú k sťahovaniu politici naprieč politickým spektrom. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA – Písal sa október 2012. Vtedajší premiér Robert Fico, šéf strany Smer-SD, v tom čase zverejnil, koľko platí za byt v luxusnom komplexe Bonaparte. Verejnosť vtedy riešila najmä fakt, že ho obrovský byt stojí veľkú časť oficiálnych príjmov. V roku 2016 sa prevalila kauza Bašternák a pod oknami sa mu zhromažďovali protestujúci ľudia. Robert Fico odvtedy mnohokrát avizoval, že svoje bývanie už rieši. Píše sa rok 2018 a predseda Smeru-SD stále býva v kontroverznom komplexe v byte, ktorého vlastníctvo dodnes vyvoláva otázniky a ktorý donedávna susedil s bytom Mariana Kočnera.

 

Predseda strany Smer-SD má byt v komplexe v Bonaparte v prenájme. Mesačná suma, ktorú zaplatí by mala byť 2650 eur mesačne plus 200 eur ako záloha za energie. Ako predseda vlády zarobil približne 3 500 eur v čistom. Byt ho tak stál približne 80% jeho príjmov. Keďže je Fico už len poslancom, jeho príjmy sa znížili. V minulosti však tvrdil, že si tento luxus môžu dovoliť aj vďaka príjmom manželky. Svetlana Ficová je profesorkou na vysokej škole a pracuje aj ako advokátka. Jej príjmy by mali byť o niečo vyššie, ako sú príjmy Roberta Fica.

Ten od začiatku tvrdí, že byt v Bonaparte je len dočasným riešením. „Ako predseda vlády potrebujem byt, ktorý spĺňa reprezentačné kritériá. Ako súkromná osoba skôr preferujem rodinný dom v okolí Bratislavy,“ zdôvodňoval svoj výber od začiatku.

Politici i verejnosť začali bývalého premiéra vyzývať k odsťahovaniu po tom, čo sa na verejnosť dostala informácia o pofidernom podnikaní majiteľa a zhotoviteľa komplexu Bonaparte Ladislava Bašternáka. Ten je momentálne obvinený z krátenia dane a poistného. Robert Fico má byt prenajatý priamo od tohto človeka, podľa medializovaných informácií za veľmi výhodnú cenu.

Protest pred bytovým komplexom Bonaparte – Zdroj: SITA/Marko Erd

„Ak sa preukáže, že pán, ktorý je vlastníkom nehnuteľnosti, spáchal trestný čin, tak bez akýchkoľvek ťažkostí a rýchlo odtiaľ odídem preč,“ vyhlásil ešte v roku 2016 v Slovenskom rozhlase. Odvtedy sa každý týždeň celé leto konali pred Bonapartom protesty opozície.

V marci 2017 Robert Fico vyhlásil, že otázku bývania už rieši. “Nemám 30 rokov a nie som nejaký dromedár, aby som sa sťahoval každé dve hodiny,” vyhlásil vtedy Robert Fico pre médiá. Keď sa tak stalo povedal, že si hľadá byt a že má vyhliadnutých hneď niekoľko lokalít.“Daňový podvodník Matovič ma nebude vyháňať z bytu,” vyhlásil vtedy.

Práve šéf OĽaNO Igor Matovič na Fica najviac tlačí, aby komplex opustil a priznal pravdu. „Byt v Bonapartovi je jeho a platí len naoko nájom. Na ktorý si však nikdy legálne nezarobil. Alebo sa necháva vydržiavať daňovým podvodníkom cez extrémne zvýhodnený nájom, čo môžeme považovať za dlhoročné prijímanie úplatku, za čo má jeho podvody kryť a aj veľmi snaživo kryje a obhajuje. Jedno horšie ako druhé. Ak by si vstúpil do svedomia a mal úprimný záujem odísť, do pol roka má dom postavený,“ vyhlásil v minulosti Matovič.

Zhoduje sa s ním aj líder SaS Richard Sulík. „Vyzývame Roberta Fica, aby ukázal verejnosti dôkazy, výpisy z účtov, o výške prenájmu a o pravidelných splátkach za byt v Bonapartovi a, samozrejme, o ich výške,“ povedal Sulík.

 

Robert Fico hľadá nové bývanie už dva roky. Vraj to nie je také ľahké. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

Nekomentuje

Fica už k sťahovaniu vyzývajú aj jeho vlastní. Komplex Bonaparte je totiž spojený aj s kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom, ktorý dnes sedí vo vyšetrovacej väzbe pre kauzu zmenky a podozrivý je aj v prípade vraždy Jána Kuciaka. Kočner s Bašternákom v minulosti podnikal, v Bonaparte vlastnil byt hneď vedľa Roberta Fica. Ten sa mu podarilo nedávno predať, ostal mu však jeden nebytový priestor. Aj preto v Bonaparte boli nedávne domové prehliadky súvisiace s osobou Kočnera.

To, že nie je vhodné, aby Fico v Bonaparte ostal bývať, už hovoria aj v samotnom Smere. Naposledy to bol poslanec Erik Tomáš, ktorý v relácií Na telo povedal, že by sa expremiér Fico mal z Bonaparte vysťahovať. „Ja sám si myslím, že by si to mal už vyriešiť, aby už nepokračovali takéto útoky. Robert Fico si to, pokiaľ viem, už rieši,“ povedal Tomáš s tým, že predseda Smeru si musí dávať pozor, kde sa presťahuje.

To, či je stále aktuálna stavba rodinného domu, o ktorej Fico ešte vo funkcii predsedu vlády hovoril, sme sa nedozvedeli. Na naše otázky nám zo Súmračnej prišla len jednoslovná odpoveď. “Nekomentujeme.”

Policajné komando Lynx nedávno vykonalo domovú prehliadku aj v bytovom komplexe Bonaparte, kde vlastnil Marian Kočner donedávna byt. Zdroj: FB PZ SR