Politika Kauzy Domáce

Fico o zverejnenej nahrávke: Snažíte sa riešiť, či som niekde pil kolu alebo nie

Robert Fico. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Nič z nahrávky Gorila ma nedostáva do polohy neetického či nelegálneho správania sa. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico. Viacerým médiám anonym zaslal email s linkom na zvukovú nahrávku, ktorá má takmer 39 hodín. Má ísť o nahrávku komunikácie aktérov kauzy Gorila, z ktorej bol doteraz známy len analytický prepis.

 

Denník N uviedol, že pasáže, ktoré porovnával, sa zhodujú s prepismi známymi z minulosti. Polícia a prokuratúra v tejto súvislosti uviedli, že nevedia, akú nahrávku dostali médiá, preto sa k záležitosti nemôžu vyjadriť.

Podľa Fica sme svedkami toho, že sa tu hrá jedno obludné divadlo, opozičné a mediálne. „Divadlo preto, lebo namiesto toho, aby sme Slovensku povedali, čo sa dialo v rokoch 2002 až 2006 počas Dzurindovej vlády sa snažíte riešiť môj pitný režim, či som niekde pil kolu alebo nie. Odmietame takéto prekrývanie pravdy,“ povedal Fico, ktorý predčasne ukončil tlačovú konferenciu, pretože sa do fyzického konfliktu dostali podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár a líder OĽaNO Igor Matovič.

Spisy Gorila zahŕňajú písomné záznamy z odpočúvania konšpiračného bytu na Vazovovej ulici v Bratislave v rokoch 2005 až 2006 a jeho obsah tvorili prepisy rozhovorov medzi viacerými politikmi a osobami z finančných skupín. Na internete sa objavili v závere roka 2011 a výrazne ovplyvnili predvolebnú kampaň pred parlamentnými voľbami v marci 2012. Vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic potvrdil, že Slovenská informačná služba akciu Gorila naozaj uskutočnila a od roku 2012 kauzu vyšetruje špeciálny tím. Skupina Penta, ktorej spolumajiteľ Haščák sa v spise spomína, tvrdí, že štát nepoškodila. Nahrávku sprístupnenú médiám označila za nezákonný materiál. Podľa spisov byt navštívili viacerí politici z čias druhej Dzurindovej vlády, ale aj predseda Smeru-SD Fico.