Župné voľby Top

Fico po župných voľbách: Po debakli nespokojný s ľuďmi v jeho okolí

BRATISLAVA – Premiér Robert Fico (Smer-SD) je odhodlaný pokračovať aj po prehre jeho strany v regionálnych voľbách. Vyjadril to dnes pred koaličnými partnermi na rokovaní Koaličnej rady. Zároveň však podľa informácií agentúry SITA neskrýval nespokojnosť s ľuďmi v jeho okolí a s regionálnymi štruktúrami.

Smer v sobotňajších voľbách neuspel, prišiel o funkcie predsedov samosprávnych krajov v Žiline, Košiciach a Prešove. Aj keď získal najväčší počet regionálnych poslancov zo všetkých kandidujúcich strán, je ich výrazne menej ako mal v uplynulom volebnom období.

Platy zmrazené aj naďalej

Na dnešnej Koaličnej rade na úrade vlády lídri koaličných strán Robert Fico (Smer-SD), Andrej Danko (SNS) a Béla Bugár (Most-Híd) hovorili aj o tom, že platy zákonodarcov a členov vlády by mali zostať zmrazené aj na budúci rok.

Agentúre SITA to potvrdili z Mosta-Híd a tiež aj predseda parlamentu Danko. Od roku 2011 sa platy nemenili pre každoročné zmrazovanie. Pred rokom premiér Fico hovoril o tom, že zmrazenie platov by malo priniesť tento rok úsporu 3,5 mil. eur.

Ostane to takto

Vlani návrh zmrazovania platov poslanci parlamentu prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní a podobne by to malo byť aj v tomto roku, poslancov čaká posledná tohtoročná schôdza parlamentu koncom novembra.

Platy mali doteraz zmrazené prezident, členovia vlády, poslanci, predseda a podpredsedovia kontrolného úradu, verejný ochranca práv či šéf Národného bezpečnostného úradu.

Zmrazovanie sa netýkalo sudcov Ústavného súdu SR, ostatných sudcov, predsedníčky Súdnej rady SR ani generálneho prokurátora či ostatných prokurátorov. V tejto podobe by to malo zostať aj budúci rok.

Aké sú platy poslancov či prezidenta?

Poslanci NR SR majú v súčasnosti plat 1961 eur v hrubom, k čomu im prináležia paušálne náhrady. Ak sú zákonodarcovia z Bratislavského kraja, patrí im 1 385 eur, ak sú z ostatných krajov, patrí im v náhradách 1 615 eur.

Predseda parlamentu, jeho podpredsedovia a šéfovia a podpredsedovia výborov NR SR dostávajú navyše funkčné príplatky. Plat prezidenta SR je vo výške štvornásobku platu poslanca a plat predstaviteľa vlády je vo výške 1,5 násobku platu poslanca, ktorý je znížený o päť percent.

Foto: SITA