Domáce Top

Fico rokoval so Zemanom: O čom sa hlavy štátov rozprávali?

MOSKVA – Predseda vlády SR Robert Fico hovoril na dnešnom stretnutí s českým prezidentom Milošom Zemanom o projekte prepojenia riek Váh a Morava. „Je to obrovský projekt, ktorý Miloš Zeman už dlhodobo presadzuje,“ vyhlásil Fico na dnešnej tlačovej konferencii.

Prepojenie riek Labe – Ondra smerom až na Dunaj podporuje podľa Fica Zeman už dlhší čas. Ako dodal, Zeman mu odovzdal aj niekoľko podkladov. Premiér očakáva, že sa o tomto projekte budú rozprávať aj na spoločnom zasadnutí českej a slovenskej vlády v utorok 12. mája.

Predseda vlády sa dnes zúčastnil aj na slávnostnej recepcii k oslavám konca druhej svetovej vojny v Moskve. „Na sviatočnej recepcii som mal možnosť porozprávať sa aj s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-Munnom,“ povedal novinárom.

Ako premiér povedal už pred návštevou v Moskve, podiel Červenej armády na víťazstve nad fašizmom je podľa neho nespochybniteľný. Preto považuje za správne uctiť si pamiatku ľudí, „ktorí preukázateľne niesli najväčšiu ťarchu druhej svetovej vojny“.

Fico sa zúčastnil na oslavách konca druhej svetovej vojny aj v poľskom Gdansku pri pamätníku Westerplatte. V piatok sa zúčastnil na celoslovenských oslavách na vojenskom cintoríne Háj – Nicovô v Liptovskom Mikuláši, kde vystúpili aj prezident Andrej Kiska a predseda parlamentu Peter Pellegrini.