BRATISLAVA – Predsedovi strany Smer-SD Robertovi Ficovi bola zrušená štátom hradená ochranka. Tú bývalý predseda vlády využíval aj potom, ako podal v marci 2018 demisiu a stal sa radovým poslancom. Rozhodla o tom vtedajšia ministerka vnútra Denisa Saková. Jej nástupca vo funkcii Roman Mikulec (OĽaNO) má však na vec iný názor.
Informáciu o tom, že Ficovi má skončiť ochranka, priniesol Denník N. Jej zrušenie mal podpísať minister vnútra Roman Mikulec. „Od polnoci z 30.03.2020 na 31.03.2020 už bývalému premiérovi a súčasnému poslancovi NR SR Robertovi Ficovi nie je Úradom pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií poskytovaná ochrana,“ potvrdilo ministerstvo.
Rozhodnutiu predchádzalo stretnutie Romana Mikulca s riaditeľom Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. „O zrušení poskytovania ochrany Robertovi Ficovi som rozhodol v zmysle platnej legislatívy na základe odporúčania a návrhu riaditeľa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, ako aj na základe opätovného a dôkladného prehodnotenia potreby poskytovania tejto ochrany,” povedal minister vnútra.
Premiér Igor Matovič (OľaNO) na svojom Facebooku uviedol, že „Robert Fico dnešnou polnocou stratil nárok na bezdôvodne prideľovanú ochranku.“ Mikulcovi za takéto rozhodnutie poďakoval.
Neustále predlžovanie
Komplexnú ochranu prezidenta, predsedu parlamentu a premiéra zaisťuje Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií spadajúci pod rezort vnútra. Okrem troch najvyšších ústavných činiteľov majú na ochranku nárok aj predseda Ústavného súdu SR, minister vnútra či ďalšie vládou určené osoby. Po skončení mandátu ju môžu využívať, s výnimkou hlavy štátu, ešte 90 dní. Ak tak rozhodne predseda vlády, môže sa tento čas predĺžiť následne ešte o ďalších 90 dní. Túto možnosť využil po odchode z funkcie predsedu vlády aj Robert Fico, ktorý tak bol štátnou ochrankou chránený ešte pol roka.
Ani po šiestich mesiacoch sa jej však nemusel vzdať. V prípade, že na to existujú dôvody, môže totiž minister vnútra rozhodnúť o tom, že ochranku pridelí v závažných prípadoch a s prihliadnutím na bezpečnostnú situáciu alebo získané poznatky o ohrození života alebo zdravia „aj ďalším ústavným činiteľom, sudcom, prokurátorom, vyšetrovateľom, predstaviteľom politických strán a hnutí, významným cirkevným hodnostárom, zahraničným predstaviteľom, blízkym osobám chránených osôb, blízkym osobám členov vlády, ktorých prepravu zabezpečuje úrad ochrany.“
Vtedajšia ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) ochranku Ficovi ponechala. Dôvody však nešpecifikovala. „Ja som aj mala stretnutie zhruba pred týždňom a pol s riaditeľom Úradu na ochranu ústavných činiteľov a preberala som jednotlivé podklady a jednotlivé argumenty, ktoré sú natoľko závažné, že tá ochranka je poskytovaná naďalej,“ hovorila ešte pred rokom Saková.
O tom, že sú dôvody na to, aby mal štátnu ochranku, bol presvedčený aj Fico. Ani on ich však nešpecifikoval. „Možno by ste boli radi, keby ma niekto zabil. A to hovorím úplne vážne teraz. Som naďalej presvedčený, že existuje milión dôvodov, prečo by táto spolupráca s Úradom na ochranu ústavných činiteľov mala pokračovať,“ uviedol v tom čase Fico na novinárske otázky.
Využíval ich na sťahovanie aj šport
Štátom hradených ochrankárov využíval Fico aj počas iných, ako len oficiálnych aktivít. V ich spoločnosti ho bolo možné pravidelne vidieť na bratislavskej hrádzi. Skutočný rozruch však spôsobili fotografie, ktoré zverejnil denník Plus JEDEN DEŇ. Zábery zachytávajú Ficovu ochranku pri sťahovaní bývalej štátnej radkyne a Ficovej asistentky Márie Troškovej do nového bytu. Trošková už v tom čase nebola zamestnankyňou Úradu vlády a Fico nebol premiérom. Ministerstvo vnútra vtedy vysvetlilo, že ochranka mala konať na nariadenie chránenej osoby – teda Fica.
„Ja si neželám byť v žiadnom prípade pod kontrolou pána Matoviča,“ reagoval na zrušenie štátnej ochrany Fico. To, či si teraz plánuje zabezpečiť inú formu ochrany, však neuviedol. Tú štátnu mal k dispozícii takmer 14 rokov a to aj v čase, kedy nebol v premiérskej funkcii. Okrem posledných dvoch rokov, kedy bol poslancom, ju mal aj v čase vlády Ivety Radičovej. Vtedy však zastával post podpredsedu parlamentu. „Služby úradu boli Robertovi Ficovi poskytované od nástupu do funkcie predsedu vlády SR v roku 2006 a skončili sa o polnoci z 30. na 31. marca 2020,“ uviedol rezort vnútra.
Mohlo by vás zaujímať:
- Matovičov minister vnútra skončil v cele a roky chodil po súdoch. Kto je Roman Mikulec?
- Matovič predstavil zloženie svojej vlády. Prekvapil menom ministra vnútra
- Matovič buchol do stola. Zrušil vlaky zadarmo pre študentov, seniori majú vychádzať iba v nevyhnutných prípadoch