Politika Domáce Top

Ficova kandidatúra na ústavného sudcu rozdúchala vášne. Politici ho rozhodne nešetria

Zdroj: SITA / Branislav Bíbel

BRATISLAVA – Búrlivé reakcie na seba nenechali dlho čakať. Politická scéna sa opäť rozdelila na dva tábory. Nominácia expremiéra a šéfa koaličnej strany Smer-SD Roberta Fica na sudcu Ústavného súdu prebudila vášne. Mnohí ale reagujú veľmi opatrne a zdržanlivo. Výnimkou nie je ani prezident Andrej Kiska.

 

Poslanec Smer-SD Martin Glváč včera vykonal to, po čom Robert Fico pravdepodobne dlhšiu dobu túžil. Osobne odniesol návrh Fica na kandidáta ústavného sudcu do podateľne Národnej rady. Podľa Glváča ,,ide o najschopnejšieho kandidáta na základe jeho doterajšieho pôsobenia‘‘. Dokonca vyhlásil, že si ho vie predstaviť aj na poste predsedu Ústavného súdu. ,,Neviem si predstaviť, že by ho niekto prekonal,‘‘ zdôraznil Glváč.

Nejasný prezident

Prezident Andrej Kiska dnes zhodnotil situáciu okolo voľby ústavných sudcov. K nominácii Roberta Fica sa vyjadrovať nechcel. ,,Rozumiem, že vás zaujíma hlavne vyjadrenie k jednému kandidátovi.” Ako prezidenta ho ale zaujíma celý Ústavný súd a jeho kvalita. Podotkol, že v návrhu vidí mená niekoľkých ľudí, ktorých by s radosťou vymenoval, ale aj takých, ktorých by nikdy nevymenoval. ,,Moje požiadavky na kandidátov sú známe, dlhodobo nemenné a sú dve. Odbornosť, ale aj morálka.” 

Nasledujúce týždne budú priležitosťou lepšie spoznať kandidátov. Uchádzači na schôdzi ústavnoprávneho výboru predstavia nielen svoje pracovné skúsenosti a výsledky, ale aj publikačnú činnosť. ,,Ako prezident využijem svoje právo vyslať zástupcu na rokovanie ústavnoprávneho výboru, na ktorom prebehne verejné vypočutie všetkých kandidátov a kandidátok,” povedal prezident.

 

Prezident má dve požiadavky na kandidátov, odbornosť a morálka. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

Bugár nič neprezradil

Predseda koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár sa k podpore Roberta Fica pri hlasovaní nechcel vyjadriť. ,,Ja som presvedčený, že každý, kto spĺňa podmienky, môže sa prihlásiť alebo môže byť prihlásený, ako kandidát na ústavného sudcu. Je dosť veľký výber, počkáme si na vypočutie kandidátov a potom deň pred schôdzou sa v klube rozhodneme, ktorých 18 budeme podporovať.‘‘ Nateraz nevie povedať, ktorých kandidátov Most-Híd podporí. Odôvodnil to aj tajnými voľbami, ktoré slúžia práve na to, aby sa zvolení ústavní sudcovia necítili zaviazaní nejakým politickým stranám. ,,Vzhľadom na tajné voľby nebudem hovoriť, koho budeme podporovať, tým pádom nebudem hovoriť ani ku kandidatúre Roberta Fica,‘‘ dodal Bugár.

 

Bugár na teraz nevie povedať, koho podporia. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Opozícia zúri

Hnutie Sme rodina nomináciu Fica na post ústavného sudcu prijali so znepokojením. Podľa nich ho celá jeho doterajšia činnosť absolútne diskvalifikuje na post ústavného sudcu. ,,Ja osobne si myslím, že človek, ktorý za posledných 10-15 rokov kašlal na ľudí, robil všetko v prospech svojich akcionárov Smeru a oligarchov, sa bude rovnako správať aj na Ústavnom súde. Preto za nás ho určite nebudeme podporovať. Takýto človek by nemal byť na Ústavnom súde a požívať výhody imunity, ale mal by byť niekde inde,‘‘ skonštatoval predseda hnutia Boris Kollár. Ak by bol Fico vymenovaný za sudcu Ústavného súdu, na 12 rokov by tak získal sudcovskú imunitu.

Hnutie OĽaNO vysvetľuje, že odkladaním predsedov politických strán na Ústavný súd sa Slovensko ďaleko nedostane. Podľa nich sú medzi kandidátmi ľudia, ktorí spĺňajú predpoklady na ústavných sudcov a Slovensko nie je odkázané na kandidátov typu Roberta Fica. Podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej, „snaha Roberta Fica uchádzať sa o miesto sudcu na Ústavnom súde je dôkazom, že stratil akékoľvek zábrany a súdnosť. Ústavný súd je jednou z najdôležitejších inštitúcii v štáte a bolo by nešťastím pre Slovensko, aby sa Ústavný súd stal predĺženou rukou politických strán. Kandidatúra Roberta Fica je odkazom pre Slovákov, že strana Smer chce bez ohľadu na záujmy Slovenska ovládnuť aj tie inštitúcie štátu, ktoré majú byť podľa Ústavy nezávislé‘‘.

Opozičná strana Sloboda a solidarita za uštipačnými reakciami nezaostáva. Ficova kandidatúra pre nich znamená, že ,,koniec strany Smer-SD je už blízko, pretože jej hlavní protagonisti opúšťajú túto potápajúcu sa loď‘‘. Ich postoj je jednoznačný. Podľa nich nemá Fico na Ústavnom súde čo hľadať. ,,Robert Fico je absolútne nevhodný kandidát na ústavného sudcu všetkým, čo ako politik spáchal, ale aj ako právnik, keďže jeho politické konanie sa nedá oddeliť od právnych názorov,‘‘ uvádza v stanovisku SaS.

 

Podľa Kollára by Fico mal byť niekde inde, nie na Ústavnom súde. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Na výbore svieti 40 mien

Ústavnoprávny výbor prijal 69 návrhov kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Niekoľko mien sa v nich objavilo viackrát. Aktuálne má teda výbor na stole 40 kandidátov. O návrhoch a konkrétnych nominovaných, Glob.sk už informoval.

Kandidátov na sudcov budú voliť poslanci v parlamente na schôdzi koncom januára. Podľa Ústavy v tejto voľbe majú poslanci zvoliť dvojnásobný počet kandidátov, teda 18. ,,Ako prezident som pripravený z nich menovať 9 sudcov a sudkýň ústavného súdu. Neexistuje žiadna reálna prekážka, ktorá by bránila tomu aby zo 40 mien parlament navrhol kandidátov, ktorí spĺňajú nielen odborné, ale aj morálne kritéria na to, aby mohli na ústavnom súde pôsobiť,” vyhlásil prezident Kiska.

Ústavný súd tak čaká masívna obmena. Vymení sa až deväť z 13 sudcov. Dosluhujúcim uplynie funkčné obdobie vo februári.

 

Galéria
Zdroj: TASR / Martin Baumann
Návrh Fica na ústavného sudcu podal Glváč. Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher
Na Ústavnom súde sa vymení deväť z 13 sudcov. Zdroj: FB Ústavný súd Slovenskej republiky
EÚ je podľa Remišovej dobrý projekt. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Robert Fico nemá na Ústavnom súde čo robiť, tvrdí SaS. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Ústavnoprávny výbor dostal 40 kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Smer-SD tvrdí, že kiska by nemal vymenovať nových ústavných sudcov. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next