Politika Zahraničné Top

Filipínsky prezident zaútočil na USA: Vulgárne vynadal ambasádorovi!

WASHINGTON – Ak chcete vedieť, ako si ľahko znepriateliť Spojené štáty, filipínsky prezident má veľmi ľahký návod. Stačí pár mimoriadne vulgárnych slov na adresu amerického diplomata a je vymaľované.

Rodrigo Duterte, kontroverzný politik, ktorý sa v minulosti vyhrážal zabitím napríklad novinárom či ľuďom zapleteným do drogového biznisu, si tentokrát vyšliapol na diplomata Philipa Goldberga. Ako uvádza The Guardian, počas televízneho vystúpenia mu venoval homofóbnu a mimoriadne nediplomatickú poznámku.

Americká reakcia

„Rozprával som sa s Johnom Kerrym (šéf diplomacie USA), je OK, ale bojoval som s jeho ambasádorom. Je to gej a syn štetky. Vytočil ma,“ nedával si Duterte servítky pred ústa, čo zo strany Američanov vyvolalo reakciu. Vo Washingtone si prizvali filipínskeho charge d’affaires Patricka Chuasota, aby situáciu vysvetlil.

Nie je to prvýkrát, čo sa Goldberg a Duterte dostali do konfliktu. Ambasádor kritizoval už výrok kontroverzného prezidenta o tom, že ľutuje, že nemohol ako prvý znásilniť austrálsku misionárku, ktorú v roku 1989 zabili počas vzbury vo väznici meste Davao. Duterte tam viac ako dvadsať rokov pôsobil ako starosta.

Zdroj: ph, Foto: SITA