Regióny Senica Top

FOTO DESIVÁ TRAGÉDIA Radka POMÁHALA každému, nečakane SKOČILA pod vlak! Prečo to spravila? Šokujúce SLOVÁ kamarátky

Radka sa rozhodla ukončiť život skokom z nadjazdu pod idúci vlak. Zdroj: FB/ZSSK (ilustračné), Facebook

KÚTY – Mnohí ľudia prežívajú veľké trápenie, hoci to na nich nie je vidieť. Na železničnej stanici v Kútoch sa 58-ročná Radoslava rozhodla ukončiť život skokom z nadjazdu, pod kolesá vlaku. Všetci na ňu spomínajú ako na skvelú ženu s veľkým srdcom, ktorá pomáhala všetkým navôkol. Vyrábala aj anjelikov, ktorých výťažok z predaja putoval pre choré deti.

 

Bol práve Svetový deň prevencie samovrážd, 10. septembra, keď železnice ohlásili, že na stanici v Kútoch medzinárodný rýchlik zrazil osobu. Zakrátko prišli správy o tom, že nešlo o nehodu, ale žena sa pripravila o život skokom z nadjazdu.

Polícia informovala, že úmrtie 58-ročnej ženy vyšetruje ako prečin usmrtenia. “Podľa predbežných informácií došlo k úmrtiu bez cudzieho zavinenia,” uviedla pre SME hovorkyňa krajskej polície v Trnave Mária Linkešová.

K nešťastiu došlo na stanici v Kútoch, ženu zrazil medzinárodný rýchlik. Zdroj: FB/Záhorí.sk

Milá, ochotná, každému pomáhala

Podľa slov priateľky obete, Radka bola osoba s veľkým srdcom, ktorá pomáhala, komu mohla a nebolo na nej badať, že zápasí s tak veľkými problémami. “Bola to skvelá žena, bývalá kolegyňa a skvelá kamarátka. Pomáhala svojim klientom aj priateľom,” hovorí Ilona Damborská, zakladateľka charitatívnej organizácie Pre dobro.

“Doba je tak zlá, že takéto skvelé ženy to jednoducho “nedávajú” a končia samy svoj život,” podotkla Ilona

Radka vyrábala anjelikov a iné predmety, aby sa mohli predávať na charitatívnych akciách. “Naposledy za mnou prišla na charitatívny koncert pre Natálku (choré dievčatko – pozn. redakcie), bohužiaľ, som nemala čas venovať sa jej tam viac,” povedala Ilona. Výťažok z predaja anjelikov smeroval pre ľudí, ktorí to potrebujú. Podľa slov jej kamarátky zrejme sa tak vyrovnávala so svojimi starosťami.

“Na charitatívnu akciu pre Natálku priniesla takýchto anjelikov,” ukazuje foto Ilona. Zdroj: FB/I.D.

Sociálnu sieť zaplavili kondolencie, všetci na Radku spomínajú ako na dobrosrdečnú, milú a ochotnú ženu. “Kto ju poznal plače, nechce tomu uveriť, ale chápe ju a želá pokoj jej duši,” vraví Ilona.

Okolie nešťastie šokovalo. “Bola si najlepší človek, aké som kedy stretla. Stále tomu nemôžem uveriť,” napísala Anna. Vrúcne spomína aj Miriam: “Bola veľmi dobrá žena, milá, každému sa snažila pomôcť, je mi to veľmi ľúto.”

Dôležité je sa rozprávať

Zrážku vlaku a človeka hlásia železnice v priemere každých niekoľkých dní. V mnohých prípadoch ide o samovraždu. Len nedávno ukončil svoj život na koľajisku aj mladý chlapec.

Odborníci vyzývajú, aby sme sa s blízkymi o ťažkostiach rozprávali. V rýchlej dobe nám totiž často unikajú detaily aj u členov rodiny. Výnimkou nie sú prípady, kedy ani najbližšie okolie netušilo, že niekto blízky o samovražde uvažoval. “Niekto povie, že chce skončiť a blízke okolie to neberie vážne a neverí tomu. To, čo sa odohráva v hlave človeka vie najlepšie popísať len on sám. Vytráca sa z bežného života dialóg/komunikácia, otvorená komunikácia, uťahuje sa k samote,” povedala pre SME psychologička Viera Škopová.