Regióny Bratislava Top

FOTO Kontroverzná GIGASTAVBA na Slovensku! NOVÝ prístav a TISÍCKY parkovacích miest: Hrozí najväčší BIO MASAKER, padnúť môže 90 hektárov lesa

Zdroj: Harbour Park Vlčie Hrdlo, Freepik

BRATISLAVA – Miliardová investícia, nový lodný prístav i križovatka na R7 a tisíce pracovných miest a bývanie. Developer rozbieha megaprojekt prístavu na Dunaji s medzinárodným významom. Vyvoláva však kontroverzie. Vyrúbať kvôli nemu totiž chcú časť lužného lesa. Čo všetko plánujú vybudovať v hlavnom meste a ktoré úrady a politici sa postavili proti?

Bratislava už medzinárodný prístav na Dunaji má. Avšak jeho najstaršie časti pochádzajú zo začiatku minulého storočia, sú zastarané a medzičasom v priamom susedstve centra mesta. Riešením má byť vznik nového prístavu nižšie po prúde rieky vo Vlčom hrdle, vysvetľuje yimba.sk.

Ak sa zámer stane realitou, podľa starostu Ružinova Martina Chrena pôjde o projekt za viac než miliardu eur, ktorý bude najdôležitejším logistickým uzlom v Bratislave. Stretávala by sa tam cestná, železničná aj lodná doprava.

Za všetkým stojí súkromník – spoločnosť Win-Port Invest. Ako približujú Hospodárske noviny, najprv chce postaviť nový dopravný uzol na rýchlostnej ceste R7 pri Slovnafte. Novú križovatku by mali začať stavať v novembri 2025 a hotová by mala byť do jedného roka.

Vizualizácia nového prístavu. Zdroj: Harbour Park Vlčie Hrdlo

Čo všetko chcú vybudovať

Dôvodom navrhovanej stavby je dopravné napojenie veľkého investičného zámeru s názvom Harbour park Vlčie hrdlo (HPVH). Ten má obsahovať prístavný bazén a na neho nadväzujúci logistický park s halami a infraštruktúrou. Tou je myslené nielen technické zabezpečenie prevádzky prístavu, ale aj dopravné napojenie po cestách i železnici.

Podľa zámerov by v logistike, administratíve a službách malo pôsobiť 2 700 zamestnancov. Ubytovaných by tam malo byť viac než 1 300 ľudí, z čoho takmer polovicu tvoria zamestnanci. Vzniknúť by malo viac než 3 600 parkovacích miest.

Vo výsledku tak má vzniknúť obrovský projekt, ktorý bude mať národný prínos. Zásadným spôsobom môže zvýšiť rozvojový potenciál Bratislavy, ako dôležitého centra medzinárodného obchodu, dopravy a logistiky.

Mapa projektu Harbour park Vlčie hrdlo. Zdroj: WIN-PORT Invest / EIA

Vyrúbať chcú 90 hektárov lužného lesa

To, či sa však projekt stane realitou, nerozhodne iba devoloper a financie. Nový prístav má totiž vzniknúť na chránených mokradiach. Ako však píšu HN, mesto, ochranári prírody i envirorezort sa postavili proti projektu.

Témy sa ešte pred parlamentnými voľbami chytila aj strana Demokrati. Uviedla, že ak sa projekt zrealizuje, Bratislave hrozí najväčší biomasaker za posledných 30 rokov. Strana preto oznámila, že pre hrozbu výrubu 100-tisíc stromov podáva podnet aj na prokuratúru.

Ďalšie megastavby: 250-metrový mrakodrap a nová štvrť

Nový prístav nie je jediný obrí projekt, ktorý chystajú v hlavnom meste. Hoci len nedávno na Slovensku vyrástol prvý mrakodrap, už sa kreslia plány na vežu, ktorá ho hravo zatieni. S výškou 250-metrov by sa stala 4. najvyššou budovou v Európskej únii. Devoloper J&T Real Estate momentálne testuje, či by zapadla do lokality v okolí nákupného centa Eurovea.


FOTO 250-METROVÝ MRAKODRAP na Slovensku! Bude 4. najvyšší v Únii: Vieme podrobnosti


Vizualizácia možnej podoby projektu East Tower. Koncept ultraštíhlej veže pripomína newyorskú dominantu, budovu 432 Park Avenue. Zdroj: FB/Stavby.online, JTRE

Zmeniť tvár metropoly Slovenska by mohla i nová štvrť Southbank. Ako už názov napovedá, vyrásť by mala na južnom brehu Dunaja. Budúci výraz lukratívnej lokality nakreslili architekti zo svetovo oceňovaných štúdií. Pri návrhu sa inšpirovali prírodou pri rieke Dunaj.


FOTO Tento MEGAPROJEKT navždy ZMENÍ tvár Bratislavy: Poznáme jeho DETAILY


Projekt Southbank, vizualizácia. Zdroj: Penta Real Estate
Projekt ráta s tým, že súčasťou štvrte bude viac ako 1 000 bytov a vyše 85 000 m2 prenajímateľnej plochy kancelárskych a obchodných priestorov. Zdroj: Penta Real Estate (vizualizácia)