Regióny Lučenec

FOTO Ľudia bijú na POPLACH: Zaplavuje nás odpad, hmyz a HLODAVCE! Prípad už rieši prokuratúra

Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Nathan Copley

Názory mesta sú odlišné

Mesto Lučenec vyjadrilo svoje stanovisko k vývozu odpadu v piatok 05. mája 2023, v ktorom informujú, že sa “dlhodobo dbá na udržiavaní poriadku a čistoty na území mesta, pričom zabezpečuje niekoľko služieb v rámci odpadového hospodárstva a plní si svoje povinnosti v niektorých prípadoch aj nad rámec zákona, s cieľom zabezpečiť čo najvyššiu možnú kvalitu poskytovaných služieb.” Podľa nich je situácia problémová len v 6-tich zo 160-tich stanovíšť. Mesto investovalo do odpadovej štruktúry a kompostárne, či do budovania uzamykateľných stanovíšť a polopodzemných kontajnerov, ktoré majú senzory na detegovanie miery ich naplnenia.

Podľa ich stanoviska, mesto nadbytočné množstvo odpadu a znečisťovanie okolia kontajnerov rieši zvýšenou kontrolou Mestskej polície, komunikáciou s domovými dôverníkmi a obyvateľmi, zmenou frekvencie vývozu či osadením kamier. Zároveň občanom ponúklo aj niekoľko pravidiel pre čistejšie mesto:

  • nevykladajte objemný odpad skôr než deň pred jeho vývozom – nedeľa v nepárny týždeň
  • ak máte viacej objemného odpadu, vyvezte ho na zberný dvor
  • ak máte viacej vytriedeného odpadu (sklo, papier, plast), vyvezte ho na zberný dvor, zadarmo ho prevezmú
  • • používajte nádoby alebo vrecia na odpad podľa platného VZN o nakladaní s komunálnym odpadom (komunálny odpad – 110, resp. 120-litrové nádoby, sklo/ papier/plast – vrecový zber alebo 120-litrová nádoba)
  • využívajte zberný dvor a kompostáreň
  • ak je jeden kontajner na odpad plný, pozrite sa aj do vedľajšieho
  • zamykajte kontajnerové stanovištia – ak zistíte poškodený zámok, kontaktujte domového dôverníka, aby zabezpečil opravu (ak sa domoví dôverníci nebudú vedieť dohodnúť na oprave, je potrebné kontaktovať správcu daných bytov)
  • nastavte si na bytovej schôdzi harmonogram čistenia svojho uzamykateľného stanovišťa
  • ak uvidíte, že niekto znečisťuje kontajnerové stanovište alebo kontajnery poškodzuje, volajte mestskú políciu
  • rastlinný odpad umiestňujte do 240-litrových nádob (hnedá nádoba), nie na verejné priestranstvo
  • nevyhadzujte odpad z domácnosti do uličných smetných košov

Mesto, v súvislosti so sťažnosťou občanov ohľadom zvýšeného výskytu hlodavcov, kontaktovalo spoločnosť BÁBOLNA BIO SLOVENSKO s.r.o., ktorá považuje tvrdenia za nepodložené, keďže takéto tvrdenie musí byť doložené napríklad monitoringom odborne spôsobilej osoby, prípadne Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Monitoring vykonávajú v meste od roku 2017 za účelom zistenia výskytu nôr, živých a uhynutých jedincov potkana hnedého. Spoločnosti sa týkajú len verejné plochy, pričom prirodzeným prostredím pre potkana sú často kanalizačné siete, preto si vytvára nory v okolí bytových domov a verejných plôch vo všeobecnosti. Podľa ich tvrdenia v prípade zamorenia nejakej oblasti hlodavcami má na tom primárny podiel: “Práve kanalizačná sieť, ktorej správca je povinný zabezpečovať adekvátnu reguláciu v súčinnosti s inými správcami.” Zároveň uvádzajú, že zvýšený výskyt hlodavcov v roku 2023 bol v lokalitách Továrenská a Adyho, preto tam doplnia nástrahu, až kým sa zamorenie nezníži.

Prípadom sa zaoberá aj prokuratúra

Prípadom sa zaoberá už aj Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici, ktorá skúma zákonnosti konkrétneho Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) Mesta Lučenec o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi a tiež jeho zmeny.

Mesto Lučenec sa vyjadrilo, že aktuálne skúmanie VZN prokuratúrou je bežný úradný postup pri podaní podnetu občana.