FOTO MASOVÝ útok JEDOVATÉHO hmyzu: Uštipnutie spôsobuje BOLESTIVÚ ranu! Známy kulturista skoro ZOMREL

BRATISLAVA – Ľudia na sociálnych sieťach opäť zdieľajú fotografie a videá masovej invázie lienok východných. Tento hmyz sa pred chladom snaží schovať v našich domácnostiach. Uštipnutie touto lienkou je nielen bolestivé, ale môže spôsobiť aj zdravotné ťažkosti.

Invázia lienok sa opäť začala. Už dávno sú preč časy, keď sme mohli v našich končinách zazrieť len lienku sedembodkovú a lienku dvojbodkovú. Od roku 2008 tu máme nový typ lienky, inváznu lienku východnú (Harmonia axyridis).

„Pochádza z Ázie a cez USA sa dostala do Európy. Je farebne veľmi variabilná, od žltej, oranžovej a červenej, s čiernymi bodkami na krovkách. Má aj čiernu formu s dvoma červenými bodkami. Má veľkú rozmnožovaciu schopnosť, samička znáša až 2 000 vajíčok (naša lienka sedembodková len okolo 150), má extrémnu odolnosť proti chorobám a málo prirodzených nepriateľov,“ vysvetlil  Vladimír Janský, entomológ z Prírodovedného múzea v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave pre portál Plus jeden deň.

Obrovská invázia lienok. Zdroj: Facebook/Ján Mudroň

Postupne sa v zhlukoch začne objavovať koncom leta a na jeseň. Keď začne prichádzať zima, pokúša sa dostať do našich príbytkov, aby sa vyhla chladnému počasiu.

Pôvodne sa tento druh lienky používal v biologickom boji proti voškám, ale keďže nemá dostatok prirodzenej potravy, konzumuje aj larválne štádia našich lienok. “Na niektorých lokalitách je už problém stretnúť našu klasickú lienku sedembodkovú,“ podotkol entomológ. Pochutia si ale aj na mäkkom a prezretom ovocí.

Ázijská lienka je jedovatá a môže vám spôsobiť zdravotné problémy. Čítajte na druhej strane.

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: alergia, hmyz, invázia, lienka východná, uštipnutie

Súvisiace články