Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

FOTO NECHUTNÝ ŠOK vo veľkom reťazci: MYŠI, ŠPINA, rozhryzené potraviny a mäso po záruke! Toto je jeho REAKCIA

obchod pozor
Ilustračná foto. ZDROJ: Pixabay

BRATISLAVA – Potravinoví inšpektori vo veľkých reťazcoch stále nachádzajú nedostatky. Opäť im preto udelili mastné pokuty. Počas minulého mesiaca spomedzi všetkých obchodníkov to najviac schytala Billa. A to štyri pokuty v celkovej výške viac ako 40-tisíc eur. Kontrolórom prekážal myší trus, rozhryzené obaly, špina i potraviny dávno po záruke. Rakúska sieť však nie jediná, kto za chyby musí platiť. 

Billa počas minulého mesiaca dostala od Štátnej veterinárnej a potravinovej správy sankcie celkovo za 43-tisíc eur. Za dané obdobie sa tak dostala na čelo pomyselného nelichotivé rebríčka maloobchodných predajcov. Sankcie regionálni hygienici udelili štyrom predajniam Billa.

Podľa výšky sumy najväčší prehrešok zaznamenali v Rimavskej Sobote počas vlaňajšieho novembra. Za čo dali 20-tisícovú pokutu, prezrádza rozhodnutie potravinovej správy. Ako sa v ňom píše, počas kontroly v priestoroch predajne našli:

  • – rozhryzené obaly mlieka do kávy,
  • – na viečkach konzervovaných rastlinných výrobkov a mäsových paštét výskyt myšieho trusu vo väčšom množstve,
  • – na krabiciach s mliekom uchovávanými pod regálmi vytečené mlieko a myší trus.

Stopy po hlodavcoch objavili aj v zázemí prevádzky. Všimli si, že cukrovinky v skladových priestoroch mali obal vyhryzený hlodavcami.

Reakcia vedenia supermarketu

Inšpektori v čase kontroly prevádzku dočasne uzavreli. O týždeň sa do prevádzky vrátili, aby overili, že predajca nedostatky napravil. “Okamžite po zistení inšpektorov o výskyte stôp po hlodavcoch ešte v ten istý deň problém riešila deratizačná spoločnosť. Zároveň bolo na filiálke vykonané mimoriadne čistenie a dezinfekcia priestorov a zariadení,” reagovala spoločnosť Billa.

Billa dodala, že prijala aj ďalšie opatrenia. Zvýšila frekvenciu kontrol a opätovne poučila zamestnancov. “Ubezpečujeme vás, že spoločnosť Billa robí všetko preto, aby k podobným prípadom dochádzalo v minimálnej možnej miere aj v tomto prípade zisteného pochybenia sa však jednalo o zlyhanie ľudského faktora,” uviedla Billa.

Špina a prach na predajni aj v sklade

Druhú najvyššiu sankciu, 10-tisíc eur, udelili reťazcu na filiálke v Spišskej Nová Vsi. A to za nevhodné hygienické podmienky v sklade v apríli na predajni na Elektrárenská ulici. Kontrolórom prekážal celý rad porušení pravidiel. “Regál nerezového vozíka určeného na uskladnenie nebaleného hlbokozmrazeného pripravovaného pečiva (gazdovské žemle) určeného na dopekanie bol silne znečistený. Podlaha v predajnom priestore bola na viacerých miestach znečistená mechanickými nečistotami, prachom, zvyškami tovaru a obalovým materiálom,” vyberáme niektoré prehrešky zaznamenané v správe, ktoré zachycuje aj fotodokumentácia.

Galéria
Silne znečistené regály nerezového vozíka na uskladnenie nebaleného hlbokozmrazeného pečiva (BILLA, Spišská Nová Ves). Zdroj: ŠVPS SR
Podlaha pred dverami mraziaceho skladu pečiva silne znečistená prachom, zaschnutou tekutinou a mechanickými nečistotami (BILLA, Spišská Nová Ves). Zdroj: ŠVPS SR
V mraziacom boxe znečistená podlaha mechanickými nečistotami a zvyškami skladovaného tovaru (BILLA, Spišská Nová Ves). Zdroj: ŠVPS SR
V priestore pod mriežkou chladiaceho zariadenia zistená hrubá vrstva špiny a napadané nečistoty (BILLA, Spišská Nová Ves)
V mraziacom boxe zistený silný výskyt námrazy (BILLA, Spišská Nová Ves). Zdroj: ŠVPS SR
navigate_before
navigate_next

Bonboniéra, oblátky i kurča po záruke

Tretiu pokutu, vo výške 8-tisíc eur, obdržal reťazec Billa za potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti v januári v pobočke vo Zvolene. Išlo o sladkosti, ako bonboniéra alebo oblátky, pričom niektoré boli po záruke dva až tri mesiace. Po dátume minimálnej trvanlivosti našli aj mäso (kurča a kuracie stehná). “V chladničke v priestore prípravy surovín do teplého pultu spoločne skladoval chladené hydinové mäso po uplynutí dátumu spotreby s inými potravinami určenými na tepelnú úpravu, po ktorej budú ponúkané na predaj v teplom pulte,” priblížili štátni kontrolóri.

Najnižšiu, 5-tisícovú pokutu, dostala predajňa Billa v Martine, a to za nevyhovujúci hygienický stav regálov a mrazničiek.

“Ubezpečujeme vás, že spoločnosť BILLA robí všetko preto, aby k podobným prípadom dochádzalo v minimálnej možnej miere,“ reagoval reťazec na nedostatky.

Pokuty dostali aj Terno, Tesco či Lidl

V júli to neboli jediné udelené sankcie. Spomedzi ostatných hráčov na trhu predaja potravín najviac, a to päť, dostala spoločnosť Terno real estate, ktorá prevádzkuje obchody Terno a Kraj. Nasledovali Tesco a Lidl so štyrmi a tromi pokutami.