Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

FOTO POZOR, lieta tu NEPRÍJEMNÝ hmyz! Spôsobuje otravu KRVI, štípance sa DLHO hoja, TOTO by ste mali vedieť

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay, zregionu.sk

BRATISLAVA – Hoci je už po lete, stále prichádzame do kontaktu s hmyzom. Mnohí ľudia na sociálnych sieťach upozorňujú na výskyt malých mušiek. Po ich uštipnutí ich trápi nielen opuch, ale aj pľuzgiere či štípanie. Táto nenápadná muška vám môže spôsobiť aj otravu krvi.

Obyvatelia Bratislavy – mestskej časti Ružinov prostredníctvom sociálnych sietí informovali o ďalšom nebezpečnom bodavom hmyze, ktorý im znepríjemňuje pobyt vonku. Po uštipnutí je miesto vpichu boľavé, červené až zapálené, objavili sa aj opuchy. “Nenašli ste si v poslednej dobe štípance od nejakého hmyzu? Možno po strávení večerných chvíľ pri Štrkovci a iných vodných hladinách? Neviete, od čoho by to mohlo byť? Štípance sa vôbec nepodobajú na tie od komárov,” pýta sa znepokojene obyvateľ Bratislavy.

Podľa ľudí ide o štípance po hmyze, ktorý sa nazýva v češtine Muchnička. Pod týmto názvom je mnohokrát známy aj na Slovensku. Anna tento nepríjemný hmyz dôverne pozná: “Malé čierne mušky zanechávajú nepríjemné štípance, ktoré bolia a dlho sa hoja. Tento rok ich je veľmi veľa.”

Mušky poštípali aj Luciu a doteraz bojuje s príznakmi. “Tiež s tým bojujem už druhý týždeň. Najskôr to vyzeralo ako bežné štípance od komára. Potom to prešlo akoby k modrinám a teraz mám veľké opuchy nôh, chrasty a pľuzgiere. Doktorka mi predpísala tabletky na alegiu a Belogent krém,” opísala svoju skúsenosť.

Luciinho partnera tento nenápadný a niekedy nebezpečný hmyz poštípal pred tromi rokmi. “Partnerova noha tri roky dozadu. Mal teploty, zimnicu. Spočiatku to tiež vyzeralo ako obyčajný štípanec. Taktiež ho to svrbelo a nakoniec sme skončili na kožnom s antibiotickými mastičkami,” podelila sa s nepríjemnou skúsenosťou.

Pred muchničkami varovala aj Paula. “Pozor na ne. Radšej hodiť repelent. Môžu prenášať ako kliešte nebezpečnú chorobu. A presne vznikne guľa, okolo opuch a dlho sa to lieči. Treba normálne repík na to týždeň, dva,” podelila sa so svojimi skúsenosťami s prevenciou a spôsobom hojenia.

Uštipnutie môže byť veľmi nebezpečné

Muchnička alebo po slovensky muška z rodu simulium sa vyskytuje najčastejšie okolo vodných tokov. Nájsť ju ale môžete kdekoľvek vo voľnej prírode, v parkoch, v záhradách či v meste, ako píše portál Uzdravím.cz. Vyskytujú sa dovtedy, kým je vonku teplo. Brániť sa voči uštipnutiu dá efektívne najmä použitím repelentu.

Uštipnutie od tejto mušky spôsobuje ranky, ktoré sa ľahko zapália. Infekcia sa môže dostať aj do krvi a spôsobiť aj otravu (sepsu). Uštipnutie môže vyvolať silnú alergickú reakciu, ktorá sa často prejavuje opuchom alebo aj problémami s dýchaním. Nebezpečná je pre deti, ktoré reagujú na akékoľvek poštípanie citlivejšie ako dospelí.

Poštípanie nemusí začať bolieť a svrbieť hneď. Môže sa to prejaviť aj na druhý a tretí deň. Ranu si netreba škrabať, pretože sa tam môže zaniesť infekcia. Ranu po poštípaní treba chladiť. Odporúča sa priložiť na ňu cibuľu, tea tree olej, levanduľový olej alebo aloe vera. Octanová masť môže stav zhoršiť.