Spoločnosť Domáce Kultúra Top

FOTO Rusalka je jedna z mála opier, kde mi behajú zimomriavky po chrbte, vyznal sa šéf Opery SND

Zdroj: SND / Zdenko Hanout

BRATISLAVA – Do Slovenského národného divadla (SND) prichádza po niekoľkých rokoch jedna z najhranejších opier doma i v zahraničí – Rusalka. Dvořákova opera nás zavedie do tajov, v ktorých nás lesná víla Rusalka sprevádza svojim trápením. Romantická rozprávka odkrýva množstvo symbolov, zobrazuje súboj úprimnosti so zradou, ale tiež súboj sna o večnosti a reality smrteľnosti.

 

Keď oslovilo vedenie Opery SND, aby sa Martin Kákoš ujal réžie Rusalky, dostal jasnú požiadavku. Musí ísť o predstavenie rodinného typu. ,,Pre nás to bolo jasné zadanie, nepúšťať sa do nejakých prelomových interpretácií, pretože sme mali stále na mysli, že predstavenie by malo byť pre všetky generácie. My sme sa snažili tak, ako je opera vybudovaná, postaviť tri rozdielne dejstvá. Prvé, ktoré je postavené na prírodnom svete, mágii. Druhé dejstvo, ktoré je svetom ľudí a tam sa konfrontujú dve vrstvy a posledné dejstvo, ktoré využíva tragický akcent,’’ povedal režisér opery Martin Kákoš.

 

V úvode sa nám prihovoria lesné žienky. Zdroj: SND / Zdenko Hanout

Ohúrený divák

Už v prvom dejstve diváci zistia, že opera Rusalka bude estetické predstavenie. Výpravná scéna a farebné kostýmy sú pastvou pre oči. Lesná víla Rusalka sa túži stať človekom, aby mohla prebudiť lásku v lovcovi. Napriek Vodníkovým varovaniam odíde za Ježibabou. Tá jej pričaruje ľudskú podobu, no za to onemie. Mladý Princ, spozoruje na brehu Rusalku a odvádza si ju na zámok. Hlavných postáv sa zhostili Eva Hornyáková a Peter Berger. ,,Stále nachádzam neuveriteľný obsah a odkaz skladateľa. Teším sa, že sme sa stretli v takom skvelom tíme a myslím si, že máme čo ponúknuť divákom. Každá Rusalka je iná, každý výklad režiséra je iný. Stretávam sa niekedy s modernými a až na hlavu postavenými inscenáciami Rusalky. Táto je klasická, myslím si, že splní účel a že bude lákať všetky vekové kategórie,’’ povedal Peter Berger.

 

Rusalka sa zamiluje do Princa. Zdroj: SND / Zdenko Hanout

Srdcovka

K tvorivému tímu sa vyjadril aj šéf Opery SND Rastislav Štúr: ,,Celé naše obsadenie, spevácke aj inscenačné, je čisto slovenské, čo je svetová rarita. Rusalku, ako my robíme, pochopia deti ako rozprávku. A takisto nepodceňujem slovenského diváka, ktorý si tam nájde svoje paralely podľa toho, kto má aký život.’’

Rusalka je jeho srdcovka a verí, že bude navštevovaná. ,,Rusalka je pre mňa jedna z mála opier, kde mi behajú zimomriavky po chrbte od začiatku do konca,” dodal.

 

Láska je silnejšia

V druhom dejstve sa návštevníci inscenácie ocitnú na zámku. Princ sa chystá s Rusalkou oženiť, no ona je príliš chladná a Princ sa preto zapozerá do Cudzej kňažnej. Bezmocná Rusalka sa žaluje Vodníkovi, ktorý ju zo zámku odvedie. Tretie dejstvo vzbudzuje napätie a túžbu pomôcť Rusalke. Tá stratila Princovu lásku a nemôže sa vrátiť k svojim sestrám – vodným vílam. Ježibaba je krutá a Rusalka sa môže vykúpiť len krvou svojho milého. To odmieta. Záverečné scény sú plné emócií. Napokon sa chorý Princ stretne s Rusalkou. Bráni sa mu prejaviť lásku, pretože vie, že by tým Princa zabila. City k nemu sú však silnejšie…

 

Princa nakoniec ohúri Cudzia kňažná. Zdroj: SND / Zdenko Hanout

Pokračovanie na ďalšej strane