Regióny Poprad Top

FOTO SMUTNÁ SPRÁVA Zomrela veľká Česko-Slovenská LEGENDA 20.storočia: Vynikala v TOMTO unikátnom športe!

sviečka, umrtie
Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

POPRAD – Športovú scénu zahalil veľký smútok, pretože ju navždy opustil horolezec Zdisláv Drlík. Mnohí si na neho pamätajú nielen ako na športovca, ktorý zdolal Himaláje, ale aj ako na výrobcu oblečenia pre záchranné systémy. Počas aktívnej športovej činnosti založil aj skalolezecké preteky v ČSSR.

Zdrvujúca správa zasiahla nielen rodinu, ale aj všetkých nadšencov horolezectva. V stredu 30. augusta sa na večnosť pobral Zdisláv Drlík. Na svoj posledný odpočinok odišiel po ťažkej chorobe.

Zdisláv Drlík patril k popredným československým horolezcom 70. a 80. rokov dvadsiateho storočia. Kamaráti ho však volali len Slávo. Počas svojho života sa stal aj členom federálneho horolezeckého družstva, a to v rokoch 1972 – 1980. Jeho okolie ho poznalo aj ako cvičiteľa, trénera a jedného zo zakladateľov skalolezeckých pretekov v ČSSR.

Mnohí si pamätajú na jeho kreativitu a vynaliezavosť. “A netreba zabudnúť na jeho zlepšováky, perove spacáky, vetrovky, prvé gorače, gamaše, batohy a ladvinky ako aj kompletnú zákazkovú výrobu oblečenia pre záchranné systémy. Takto ostane jeho odkaz zapísaný medzi ľuďmi natrvalo a vo veľkej miere. Slavo, ďakujeme za všetko,” zaspomínal si s láskou Tomáš.

Na Slovensku veľmi neobsedel a neustále cestoval. Pôsobil vo Vysokých Tatrách, Alpách, v Nórskom Romsdále, Kaukaze, Pirine, Hindúkuši, Pamíre, afrických Ruwensdoroch, Andách a Himalájach.

Jeho aktívna športová činnosť je spojená s mnohopočetnými letnými i zimnými prvovýstupmi nielen doma vo Vysokých Tatrách, ale aj v iných horstvách sveta.

Posledná rozlúčka so Slávom Drlíkom, na ktorej mu jeho najbližší povedali posledné zbohom, sa konala v pondelok 4. septembra 2023 o 15:00 hod. na cintoríne Poprad Veľká.