Domáce Politika Top

FOTO Štrasburg v pozore, všetko kvôli Macronovi: Toto Sulík ešte nezažil

ŠTRASBURG – Vystúpenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o budúcnosti Európy a Európskej únie sa očakávalo s veľkým záujmom. My sme sa pozreli aj na zákulisie tohto dôležitého prejavu. Ako to v Európskom parlamente v utorok (17.4.) pri jeho návšteve vyzeralo?

V Štrasburgu sa prejavili aj neprajníci Macrona. Na niektorých múroch v meste sa objavili jeho karikatúry so zosmiešňujúcimi textami. Aj bezpečnostné opatrenia boli nesmierne prísne. Okolo celého europarlamentu bolo množstvo policajtov aj vojakov a na strechách boli ostreľovači. V čase od 8:00 do 10:00 a od 13:30 do 15:30 bola odstavená električková doprava v blízkosti parlamentu.

Mimoriadne dôsledné kontroly

Každého návštevníka, novinára a poslanca, kontrolovali pri vstupe mimoriadne dôsledne. „Za tri a pol roka som takéto prísne kontroly nezažil,“ vyjadril sa europoslanec Richard Sulík. Aj kvôli sprísneným kontrolám Macron vystúpil s vyše 20-minútovým meškaním a to už boli mnohí poslanci netrpezliví. Samotný prejav však hodnotia pomerne pozitívne, hoci majú aj výhrady.

Macron sa vo svojom prejave dotkol množstva tém. Povedal napríklad, že za súčasného stavu vecí má únia problémy aj pri aktuálnom počte členov, preto treba najprv podstúpiť reformy a až potom rozmýšľať o ďalšom rozširovaní. Demokracia je zárovň podľa neho pre EÚ „najlepšou šancou” na to, aby mohla bojovať s rastúcim nacionalizmom na kontinente. Pripomenul zároveň, že Európa musí čeliť novým výzvam, ako sú digitalizácia a klimatická zmena.

Zdĺhavý rečník?

Sulík nám na margo Macronového prejavu povedal: „Najnebezpečnejšie sú predstavy Emmanuela Macrona v oblasti migrantov. Tam sa dožaduje európskej zvrchovanosti, aby mohlo dôjsť k spoločnej azylovej politike a k presídľovaniu. Prílev migrantov z arabského sveta považujem za ohrozenie našej kultúry, stačí sa pozrieť napríklad na Francúzsko a bude mimoriadne dôležité sa tomu ubrániť. EÚ bude v tejto oblasti svojou povestnou bruselskou salámovou metódou tlak na členské krajiny zvyšovať,” uviedol predseda SaS.

Ako ironicky dodal, Macron vie aj celkom pobaviť. „Povedal, že je potrebné sa odkloniť od národných egoizmov. To hovorí človek, ktorý aktuálne pretláča smernicu o vyslaných zamestnancoch, aby náhodou tí východoeurópski zamestnanci nekonkurovali francúzskym. Tiež to hovorí prezident krajiny, ktorá roky-rokúce blokuje zmysluplné reformy v oblasti agrodotácií a krajiny, ktorá kvôli národným egoizmom blokuje zlúčenie dvoch sídiel europarlamentu, čo by ušetrilo sto miliónov eur ročne,“ tvrdí Sulík.

Po prejave nasledovali otázky poslancov, pričom Macron vraj neostal nič dlžný svojej povesti zdĺhavého rečníka. „Skoro nás unudil k smrti. Na poslednú otázku odpovedal viac ako 27 minút a to už niektorí poslanci kričali stop,“ dodáva Sulík.

Autor: mik, SITA, Foto: mik