Regióny Banská Bystrica Banská Štiavnica

FOTO V Banskej Štiavnici sú desiatky výrobcov, ktorých práca je spojená s včelárstvom

SR Banská Štiavnica remeslá včelárstvo
FOTO TASR - Ján Krošlák

BANSKÁ ŠTIAVNICA – V znamení včelárstva a produktov, ktoré z neho pochádzajú, sa nesie sobotňajší, v poradí už 23. ročník podujatia Nezabudnuté remeslá v Banskej Štiavnici. Aj napriek daždivému počasiu sa na tamojšom Námestí sv. Trojice zišlo asi 70 výrobcov a predajcov medu a medovnikárskych majstrov. “Téma akcie nebola zvolená náhodne. Štiavnickí medovnikári boli v minulosti slávni aj za hranicami regiónu.

 

Medovnikárstvo sa v regióne intenzívne rozvíjalo už v 17. a 18. storočí, avšak najlepšie je zdokumentované obdobie 19. storočia, keď v meste pôsobili dve významné dielne,” priblížil vedúci odboru kultúry a mediálnej komunikácie na Mestskom úrade (MsÚ) v Banskej Štiavnici Rastislav Marko. Dielňa Juraja Gerzsoa sídlila v dome priamo na Námestí sv. Trojice. Druhým významným medovnikárskym majstrom bol jeho žiak a nástupca Juraj Velics.

Práve z jeho dielne pochádza viacero zbierkových predmetov v depozitoch Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici, ktoré umožnilo zapožičanie kópií a z ktorých na podujatí vznikajú medovníky, určené na zdobenie počas tvorivých dielní. “Okrem toho na návštevníkov ešte počas dňa a podľa poveternostných možností čaká bohatý kultúrny program, v ktorom sa predstaví FS Liptov, FS Rozmarín, ĽH Paprčkovci, Divadlo Spoza voza či Divadlo pod balkónom,” priblížila programová pracovníčka oddelenia kultúry MsÚ v Banskej Štiavnici Zuzana Patkošová.

Počas dňa o téme akcie porozprávajú súčasní včelári a etnologička Katarína Nádaská. Nechýba ani program pre deti – názvy predstavení Včielka Ejka a Medová rozprávka naznačujú, že aj v tejto časti programu ostávajú organizátori v téme. O záver podujatia sa postará večer špeciálna projekcia v kine Akademik, ktoré uvedie macedónsky film Krajina medu. Podujatie Nezabudnuté remeslá 2023 z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj.