Regióny Košice

FOTO V jednej z košických mestských častí vznikol lesopark: Stálo to približne 340-tisíc eur

Na snímke nový lesopark v košickej mestskej časti Pereš Zdroj: TASR/Diana Semanová

KOŠICE – Košická mestská časť (MČ) Pereš vybudovala lesopark. Stálo to asi 340-tisíc eur. Ako povedal tamojší starosta Peter Kavuľa, denne ho navštívi zhruba 500 ľudí.

Lesopark sa rozprestiera na ploche 56 hektárov, chodníky sú v celkovej dĺžke takmer 7,8 kilometra. “Máme tam päť veľkokapacitných altánkov s piknikovými stolmi, je tam 21 lavičiek, 26 odpadkových košov. Máme nádherný náučný chodník, teda mobiliár s popisom, čo sa v tom lese nachádza – dreviny, hmyz, huby, vtáctvo a podobne,” priblížil.

Na snímke nový lesopark v košickej mestskej časti Pereš Zdroj: TASR/Diana Semanová

Projekt financovali prevažne z dotácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. MČ ho spolufinancovala sumou asi 17-tisíc eur. “Teraz čakáme na kontrolu z ministerstva, ktoré nám poskytlo peniaze,” dodal.

Podľa starostu bolo v lese, kde lesopark vznikol, množstvo polámaných, suchých a zhnitých stromov. “To sa odpratalo. Toto bol hlavný motív, aby sme tento klenot, ktorý tu máme, premenili na nejaký vysoko užitočný priestor, ktorý dokážu využívať nielen obyvatelia Pereša,” dodal s tým, že les vyčistili, je tak priehľadný a nedáva priestor na nekalé činnosti.

Na snímke nový lesopark v košickej mestskej časti Pereš Zdroj: TASR/Diana Semanová

Zároveň je pri každom vstupe závora, čím chcú zabrániť vjazdu terénnych áut, štvorkoliek a podobne. Takzvanými fotopascami monitorujú aj jednotlivé vybavenie. Cieľom je predísť prípadnému vandalizmu. Lesopark sa nachádza na severovýchodnom oblúku Pereša. Má štyri základné vstupy, ktoré vedú z ulice Haburská, Krompašská a Krásnohorská. Ďalší vstup do novovybudovaného lesoparku vedie od tamojšieho zariadenia pre seniorov.