Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

FOTO Volebné miestnosti sú otvorené: Niektoré museli otvoriť o päť minút neskôr! Toto sú dôvody

Ilustračné foto Zdroj: TASR/Daniel Stehlík

SLOVENSKO – Volebné miestnosti sa už otvorili. Niektoré však museli otvoriť o päť minút neskôr. Pozrite si prehľad otvorenia a priebehu volieb v jednotlivých okrskoch.

Volebné miestnosti sa na strednom Považí a v kopaničiarskom regióne otvorili o 7.00 h. Výnimkou bola volebná miestnosť v cirkevnej škole v okrsku č. 13 v Novom Meste nad Váhom, ktorú otvorili o päť minút neskôr. Všetky ostatné volebné miestnosti otvorili včas.

Dôvodom omeškania bola podľa zapisovateľky okresnej volebnej komisie v Novom Meste nad Váhom Ľubici Marcinovej zamknutá hlavná brána školy. Zamknúť ju podľa nej mali rehoľné sestry pri odchode na svätú omšu. Volebná miestnosť tak bude otvorená do 22.05 h.

Ilustračné foto Zdroj: TASR/Daniel Stehlík

V okresoch Nové Mesto nad Váhom a Myjava môžu voliči v prezidentských voľbách hlasovať v 99 okrskoch, 67 z nich je v okrese Nové Mesto nad Váhom, 32 v okrese Myjava. V pôsobnosti okresnej volebnej komisie Trenčín je voličom k dispozícii 176 volebných okrskov, 116 v okrese Trenčín a 60 v Ilavskom okrese. Informoval o tom predseda okresnej volebnej komisie v Trenčíne Roman Rebroš.

Podľa zapisovateľky okresnej volebnej komisie v Považskej Bystrici Adriany Oravíkovej, v okresoch Púchov a Považská Bystrica rovnako otvorili načas všetkých 124 volebných miestností. Z nich je 71 v Považskobystrickom a 53 v Púchovskom okrese.

V okrsku č. 2 v Bystranoch otvorili miestnosť o päť minút neskôr

V okrsku číslo dva v obci Bystrany v spišskonovoveskom okrese otvorili volebnú miestnosť o päť minút neskôr. Člen okresnej volebnej komisie v Spišskej Novej Vsi Anton Mican uviedol, že nešlo o nič vážne. “Bol tam nejaký problém s kľúčmi, takže to o pár minút predĺžime. Inak sme nikde problémy hlásené nemali,” uviedol Mican. V okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica je okolo 120 okrskov, aj preto tam pred dvoma týždňami hlasy spočítali približne o druhej hodine po polnoci.

“V okresoch Poprad a Levoča platí to isté, čo pred dvoma týždňami, nemáme informácie o tom, že by sa nejaká miestnosť neotvorila načas,” priblížil situáciu zapisovateľ okresnej komisie v Poprade Maroš Baranec. V prvom kole odovzdali zápisnicu krátko po polnoci a účasť bola okolo 51 percent. “Verím, že nikde nebudú problémy a spočítame hlasy skôr,” dodal.

Ilustračné foto Zdroj: TASR/Daniel Stehlík

Všetky miestnosti sa otvorili načas aj v okrese Kežmarok, členovia tamojšej komisie pôjdu situáciu skontrolovať priamo do terénu. Predsedníčka okresnej volebnej komisie v Kežmarku Veronika Havírová uviedla, že majú dohromady 67 okrskov v 41 obciach a mestách. Pred dvoma týždňami sa hlasy voličov podarilo zrátať okolo jednej hodiny, predsedníčka verí, že tento raz to bude pred polnocou. “Keďže sú už všetci zaškolení, myslím, že to pôjde rýchlo,” dodala.

Pred dvoma týždňami bola v okrese Stará Ľubovňa približne polovičná účasť voličov. Zapisovateľ tamojšej okresnej volebnej komisie Peter Lompart sa domnieva, že v druhom kole by mohla byť o čosi vyššia. “Ráno nám nikto nič nehlásil, všetko je v poriadku, budeme sa snažiť počas dňa prejsť a navštíviť všetkých 62 okrskov,” dodal. Na Spiši je dohromady približne 400 volebných okrskov.

V Bratislavskom kraji sa prezidentské voľby začali bez problémov

V Bratislavskom kraji sa druhé kolo prezidentských volieb začalo načas a bez problémov. Potvrdili to jednotlivé okresné volebné komisie. “Nemáme hlásené, že by nejaké volebné okrsky mali problém a neotvorili,” uviedli z bratislavskej okresnej volebnej komisie.

Pokojný začiatok volieb hlásia aj v okrese Pezinok, kde rovnako neevidujú žiadne problémy. “Žiadne problémy nie sú hlásené. Otvorili sme o 7.00 h,” poznamenali z pezinskej okresnej volebnej komisie.

Rovnako pokojne a bez problémov sa druhé kolo volieb začalo aj v okrese Senec. “Otvorených je všetkých 77 volebných okrskov, nemáme hlásené žiadne problémy,” ubezpečili zo seneckej okresnej volebnej komisie. Všetky volebné miestnosti otvorili aj v okrese Malacky. “Všetci nahlásili, že sú pripravení a v plnom počte,” zhodnotili z malackej okresnej volebnej komisie.

Volebný deň v Trnavskom kraji odštartoval bez problémov

Začiatok volebného dňa v Trnavskom kraji je bez problémov. Všetky volebné miestnosti otvorili načas, potvrdili to jednotlivé okresné volebné komisie. V okrese Dunajská Streda je k dispozícii 126 volebných okrskov, podľa predsedu okresnej volebnej komisie Jozefa Báriho je všetko v poriadku.

V okrese Galanta podľa predsedu Raymonda Kunštatského je otvorených všetkých 84 volebných miestností načas a nie sú žiadne problémy nahlásené. V okrese Piešťany je k dispozícii 63 volebných okrskov, okresná volebná komisia, ako uviedol jej podpredseda Pavol Melicher, nemá žiadne informácie o mimoriadnych udalostiach.

Predsedníčka okresnej volebnej komisie v Senici Anna Klempová informovala, že všetko nateraz prebieha v poriadku a volebné miestnosti navštevujú prví voliči. Odovzdať svoj hlas môžu v 97 volebných okrskoch, z toho je 53 v okrese Senica a 44 v okrese Skalica.

V obvode Trnava je otvorených 158 volebných miestností, z toho v okrese Trnava 113 a v okrese Hlohovec 45. V krajskom meste Trnava je zriadených 46 okrskov. Podľa predsedníčky okresnej volebnej komisie Aleny Krátkej je začiatok volieb bez problémov.

Voľby v Žilinskom kraji sa začali bez komplikácií, potvrdili komisie

Pri otvorení volebných miestností na druhé kolo volieb prezidenta nedošlo v Žilinskom kraji k žiadnym komplikáciám. V sobotu ráno to potvrdili z okresných volebných komisií s tým, že všetko funguje bez problémov.

Vo volebnom obvode Žilina si voliči môžu vybrať prezidenta v 219 volebných okrskoch, v obvode Čadca v 77, v obvode Martin v 138 a v obvode Liptovský Mikuláš v 95 okrskoch. Vo volebnom obvode Ružomberok otvorili 59 okrskov, v obvode Dolný Kubín 43 a v obvode Námestovo 84. Dokopy tak v Žilinskom kraji vzniklo 715 okrskov. Na pokojný priebeh druhého kola volieb v Žilinskom kraji od skorých ranných hodín dohliadajú aj policajti. Informovali o tom na sociálnej sieti.