Politika Zahraničné

Francúzsko vyjadrilo ľútosť nad rozhodnutím USA odstúpiť od klimatickej dohody

Emmanuel Macron deklaruje "nezvratnosť" parížskej klimatickej dohody. Zdroj: SITA/AP

ŠANGHAJ – Francúzsko v utorok skritizovalo rozhodnutie USA, ktoré deň predtým oficiálne začali s procesom odstúpenia od parížskej klimatickej dohody. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Elyzejského paláca.

 

Hoci išlo zo strany Washingtonu o očakávaný krok, Paríž v súvislosti s ním vyjadril ľútosť a uviedol, že “francúzsko-čínske partnerstvo v oblasti klímy a biodiverzity je tak ešte potrebnejšie”.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý je momentálne na návšteve Číny, podpíše v stredu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom dokument, ktorý okrem iného deklaruje “nezvratnosť” parížskej klimatickej dohody, informoval Elyzejský palác.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v pondelok oznámil, že OSN zaslal oficiálny list, čím sa začal proces odstúpenia USA od parížskej klimatickej dohody, ktorý by mal potrvať rok. Pompeo v zdôvodnení zopakoval tvrdenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, že ustanovenia tejto dohody predstavujú nespravodlivú záťaž pre americkú ekonomiku.

USA sú prvou krajinou, ktorá sa rozhodla od parížskej dohody odstúpiť. Úmysel odstúpiť avizoval Trump už v júni 2017, niekoľko mesiacov po svojom nástupe do úradu. Pravidlá dohody však znemožňovali Spojeným štátom odstúpiť počas obdobia prvých troch rokov od ratifikácie dohody zo 4. novembra 2016.

Ďalšia kritika

Čína v utorok vyjadrila ľútosť nad rozhodnutím Spojených štátov, ktoré v pondelok oficiálne začali s procesom odstúpenia od parížskej klimatickej dohody. Spojené štáty za tento krok kritizovali aj Rusko a Nemecko, informovali svetové tlačové agentúry.

“Veríme, že USA môžu prevziať väčšiu zodpovednosť a vo väčšej miere prispieť k procesu multilaterálnej spolupráce namiesto pridávania negatívnej energie,” uviedol na tlačovom brífingu hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang, ktorého citovala agentúra AFP. “Veríme, že klimatická zmena je spoločnou výzvou, ktorej čelí celé ľudstvo,” dodal.

Čínsky prezident Si Ťin-pching plánuje v stredu podpísať s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorý je momentálne na návšteve Číny, dokument, ktorý okrem iného deklaruje “nezvratnosť” parížskej klimatickej dohody.

Odstúpenie Washingtonu od parížskej klimatickej dohody “závažným spôsobom oslabuje túto dohodu, pretože Spojené štáty sú, čo sa týka produkovania emisií (skleníkových plynov), vedúcou krajinou,” povedal novinárom hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. “Bez najväčšej ekonomiky sveta je veľmi ťažké hovoriť o akejkoľvek klimatickej dohode,” dodal.

Nemecko podľa agentúry AP vyhlásilo, že rozhodnutie Spojených štátov je “poľutovaniahodné”, avšak nijako neprekvapilo. Nemecká ministerka životného prostredia Svenja Schulzeová uviedla, že Spojené štáty svoj plán odstúpiť od dohody avizovali už pred dvoma rokmi a našťastie tak neurobila žiadna iná krajina a nenasledoval dominový efekt, ktorého sa niektoré štáty obávali. “Zvyšok sveta v otázke ochrany klímy drží spolu,” povedala a dodala, že k dohode sa nedávno pridalo dokonca Rusko, ktoré je vývozcom fosílnych palív.

Parížsku klimatickú dohodu z roku 2015 podpísalo takmer 200 štátov. Jej cieľom je obmedzenie emisií tzv. skleníkových plynov po roku 2020 a nadviazať tak na starší Kjótsky protokol, dohodnutý v roku 1997.