Politika Domáce Parlamentné voľby Top

Ani odvolávanie, ani odstúpenie. Smer-SD si v prípade Glváča urobil po svojom

Martin Glváč. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA –  Bude ďalší v poradí, komu zlomí krk komunikácia s Kočnerom? Podpredseda parlamentu Martin Glváč odvolávaniu kvôli približne 900 správam, ktoré si mal v minulosti vymeniť s kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom, dnes obžalovaným vo viacerých kauzách vrátane vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, nečelil. Poslanci otvorenie mimoriadnej schôdze neodhlasovali. Na medializované informácie však nereaguje citlivo iba opozícia, ale aj vedenie jeho vlastnej strany.

 

17:15 Aktualizované po vyjadrení Martina Glváča a Roberta Fica. 

Strana Smer-SD avizovala ešte minulý týždeň, že situáciou ich spolustraníka sa bude zaoberať. Stalo sa tak dnes, keď sa v centrále strany na Súmračnej ulici v Bratislave stretli predstavitelia strany. Hovorili o zmene stanov vzhľadom na novelu zákona o politických stranách. Neobišli však ani Glváča. Po rokovaní sa však väčšina z nich vyjadrila, že je na ňom, aby sa k danej veci vyjadril. Hovoriť za neho nechceli. „Bude vás informovať on a dozviete sa od neho priamo,“ povedal podpredseda strany a premiér Peter Pellegrini. Ak však podľa neho Glváč oznámi to, čo očakáva, bude s tým spokojný. Nepriamo tak naznačil Glváčov koniec. Samotný Glváč mal viac povedať médiám dnes približne okolo pol štvrtej.

Fico stojí pri ňom

Nakoniec si však slovo zobral až krátko pred piatou hodinou popoludní, takmer dve hodiny od neúspešného otvorenia schôdze na jeho odvolávanie. A nebol sám. Na krátkom brífingu prehovoril spoločne s predsedom strany a bývalým premiérom Robertom Ficom. Ten deklaroval, že stojí za Glváčom a bude rešpektovať každé rozhodnutie, ktoré urobí. „Budem stáť za každým členom strany Smer,“ povedal Fico.

Podpredseda parlamentu však zatiaľ neurobil nič. Aj naďalej hovorí o zverejnenej komunikácii ako o údajnej. Popiera tiež, že by sa v období, ktoré má mapovať, s Kočnerom stretol osobne tak, ako to naznačujú zverejnené správy. Svoje ďalšie kroky by mal oznámiť v najbližších dňoch. Dvojica sa jasne nevyjadrila ani k tomu, či Glváč bude alebo nebude na kandidátke strany Smer-SD pre nadchádzajúce parlamentné voľby. Ako povedal Robert Fico, na jej zostavenie má ešte čas. Podľa našich informácií mal Glváč o tom, že nebude už viac kandidovať, sám už dlhšie uvažovať.

Marian Kočner Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Správy s Kočnerom

Časť správ z údajnej komunikácie medzi Glváčom a Kočnerom sa do médií dostala začiatkom minulého týždňa. Následne k nim pribudli ďalšie správy, o ktorých medializáciu sa postaral líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič. Podľa nich si podpredseda parlamentu s Kočnerom písal v období rokov 2014-2017 o viacerých témach – súkromných aj pracovných. Dvojica mala medzi sebou riešiť politiku, zostavovanie vlády či obsadzovanie verejných funkcií. Obísť však nemali ani “bežné záležitosti”, ako predaj a kúpu jachty, zdravotné problémy či blahoželania k sviatkom. Glváč si mal cez Kočnera tiež vybavovať riadený rozhovor v týždenníku Plus 7 dní.

Nakoľko Glváč ostával vo funkcii aj po zverejnení údajnej komunikácie, opozícia iniciovala mimoriadnu schôdzu parlamentu na jeho odvolanie z funkcie podpredsedu parlamentu. Tá bola zvolaná na dnešné popoludnie, no poslanci  jej otvorenie neodhlasoval. „Nevadí to ani Andrejovi Dankovi ani Petrovi Pellegrinimu. Povedali svojim poskokom, aby zariadili, že schôdza dnes nebude,” reagoval na neotvorenie dnešnej mimoriadnej schôdze Matovič. Glváča opätovne vyzval, aby z funkcie podpredsedu parlamentu odstúpil.

Galéria
Alena Zsuzsová policajtom pri výpovedi, že pod prezývkou Maznák v jej telefóne sa nachádza Martin Glváč. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Robert Fico a Martin Glváč. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Martin Glváč. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next