Zahraničné Spoločnosť Top

Karel Gott bude mať pohreb so štátnymi poctami. Už je známy aj dátum

Zdroj: SITA / Marek Mrviš

BRATISLAVA – V utorok pred polnocou poslednýkrát vydýchol velikán, na ktorého fanúšikovia nikdy nezabudnú. Karel Gott bol legendou, ktorá ovplyvnila mnohé generácie. Svet mu ležal pri nohách a fanúšikovia ho milovali. V Čechách i na Slovensku spôsobil svojim spevom ošiaľ obrovských rozmerov. Aj po jeho odchode jeho piesne zostanú nesmrteľné. Gottovi fanúšikovia i niektorí štátnici navrhovali, aby mal štátny pohreb. Verejnosť sa s ním ale rozlúči na pohrebe so štátnymi poctami. Rozhodla o tom jeho rodina. 

 

Aktualizované 19:10 o informáciu Ivany Gottovej o pohrebe.

Karel Gott bojoval s rakovinou, neskôr trpel akútnou leukémiou. Zomrel v kruhu svojich najbližších v utorok krátko pred polnocou. Správa obletela svet až na druhý deň, kedy to pre ČTK uviedla jeho hovorkyňa Aneta Stolzová. Neskôr jeho odchod potvrdila aj manželka Ivana. Tá s ich dvomi dcérami – Charlotte Ellou a Nelly Sofiou odcestovali do zahraničia. Rodina sa tak chce vyhnúť tlaku verejnosti a médií.

Po oznámení tejto smutnej správy sa okamžite začali schádzať jeho fanúšikovia pred vilou na Bertramce, kde Gott so svojou rodinou býval. Ešte aj dnes tam nosia ľudia kvety, zapaľujú sviečky a spomínajú na legendu. Za velikánom smútia tiež umelci, či politici.

 

Gottova manželka Ivana odišla s deťmi do zahraničia. Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák

Česko na nohách

Karla Gotta si nesmierne vážia aj český prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš, ktorí okamžite začali konať. Zeman nariadil stiahnuť vlajky na pol žrde. ,,Státní vlajky na Pražském hradě a v Lánech byly na znamení hlubokého zármutku celé vlasti z rozhodnutí prezidenta republiky Miloše Zemana staženy na půl žerdi. Bude tomu tak až do státního pohřbu Mistra Karla Gotta,” informoval Zemanov hovorca Jiří Ovčáček.

Hlavnou témou už od včera bolo, či by mal mať Karel Gott štátny pohreb. Babiš ešte včera navrhol, aby sa Česko rozlúčilo s Gottom formou štátneho pohrebu. Zvolal na to aj mimoriadnu schôdzu vlády, ktorá s jeho návrhom súhlasila. Český minister kultúry Lubomír Zaorálek pre Blesk.cz uviedol, že ešte pred zasadnutím vlády sa stretol s právnym zástupcom rodiny Gottových, kde predložil možnosti, aké môže štát v rámci poslednej rozlúčky ponúknuť. Teda hovoril o možnosti usporiadať štátny pohreb alebo pohreb so štátnymi poctami. Zároveň podotkol, že vláda bude hlasovať o usporiadaní štátneho pohrebu.

Dnes dopoludnia Babiš avizoval, že popoludní verejnosti oznámi dátum a miesto konania Gottovho pohrebu. Hovoril tiež, že nakoniec bude pohreb so štátnymi poctami, nie klasický štátny. Všetko tiež záležalo od toho, ako sa rozhodne samotná Gottova rodina. Vláda tak čakala na ich stanovisko.

Pohreb až budúci piatok

Vdova po maestrovi Ivana Gottová na jeho oficiálnej stránke poskytla bližšie informácie o pohrebe manžela. Na úvod sa poďakovala všetkým, ktorí vyjadrili sústrasť po odchode Karla Gotta. Následne sa poďakovala premiérovi Andrejovi Babišovi za to, že jej navrhol štátny pohreb. ,,Po dôkladnom rozmýšľaní som sa rozhodla pre štátny pohreb so štátnymi poctami. Verejnosť si bude môcť uctiť pamiatku môjho muža v piatok 11. októbra od 8:00 do 22:00 v Paláci Žofín na Slovanskom ostrove. V súlade s vôlou môjho manžela a po predchádzajúcom rokovaní s Arcibiskupstvom pražským sa bude konať zádušná omša a bude ju slúžiť Dominika kardinál Duka, arcibiskup pražský. Táto sa uskutoční iba pre pozvaných hostí v sobotu 12. októbra od 11:00 v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražskom hrade,” oznámila.

V deň jeho pohrebu vyhlásia štátny smútok. V tento deň bude štátna vlajka na úradných a verejných budovách vyvesená na pol žrde.

 

Karel Gott zomrel vo veku 80 rokov. Zdroj: SITA / Marek Mrvišš

Pocta legende

Rozhodnutie teda bolo na strane rodiny Karla Gotta. V Katedrále sv.Víta, kde bude zádušná omša, mal naposledny pohreb bývalý prezident Václav Havel. Bol to prvý štátny pohreb v novodobej českej histórii.

Mimoriadna osobnosť

Bývalý riaditeľ odboru protokolu kancelárie prezidenta Českej republiky Jindřich Forejt pre Blesk.cz opísal, aký je rozdiel medzi štátnym pohrebom a pohrebom s poctami. Štátny pohreb sa organizuje pre mimoriadne významné osobnosti a je sprevádzaný niekoľkými aktmi – sťahujú sa vlajky na pol žrde, vyhlasuje sa štátny smútok, súčasťou je aj vojenský sprievod. Konajú sa zasadnutia oboch komôr českého parlamentu, kde je vystavená fotografia zosnulého. S prejavom vystúpi predseda danej komory. Súčasťou aktu sú kondolenčné knihy. Na samotný pohreb sú pozvaní českí ústavní činitelia, zahraniční štátnici a vzácni hostia. Na pohrebe s prejavom vystúpi prezident republiky alebo iný ústavný činiteľ.

Pohreb so štátnymi poctami je zase bez vojenského sprievodu. V deň pohrebu je podľa Forejta prítomná iba čestná stráž. Rozlúčka sa koná za účasti najvyšších ústavných činiteľov a samotnej rodiny zosnulého. V miestnosti je vyvesená štátna vlajka, zaznie česká hymna a súčasťou je prejav jedného zástupcu štátu.

 

Galéria
Gott bol spevákom s obrovskou pokorou. Zdroj: SITA / Marek Mrvišš
Gotta naposledy trápila akútna leukémia. Zdroj: SITA / AP
Ivana a Karel Gottovci mali svadbu v Las Vegas. Zdroj: TASR
Gottove piesne prežili generácie. Zdroj: SITA / Marek Mrvišš
Gott vypredal vždy všetky koncerty. Zdroj: SITA / Marek Mrvišš
Gottov obrovský talent si cenili aj v zahraničí. Zdroj: SITA / Marián Peiger
Gottovci sa brali v čase, keď už mali prvú dcéru. Zdroj: TASR
navigate_before
navigate_next