Spoločnosť Zahraničné

Guvernér Georgie žaluje mesto Atlanta za nariadenie povinného nosenia rúšok

Zdroj: pixabay.com

WASHINGTON – Guvernér štátu Georgia Brian Kemp podal vo štvrtok žalobu na Atlantu – najväčšie mesto tohto štátu -, za nariadenie, podľa ktorého sú jej obyvatelia povinní na verejnosti nosiť rúška. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

 

Kemp tvrdí, že starostka Atlanty Keisha Lance Bottomsová nemá oprávnenie na to, aby vyžadovala prísnejšie opatrenia v oblasti verejného zdravia. Georgia ako štát síce odporúča občanom nosenie masiek, ale nevyžaduje to. Podľa Kempa Bottomsová taktiež nemôže v meste opäť vyhlásiť prvú fázu karantény. “Tento súdny spor sme začali v mene majiteľov firiem v Atlante a ich pracovitých zamestnancov, ktorí sa snažia v týchto ťažkých časoch prežiť,” napísal Kemp na Twitteri.

Bottomsová, ktorá mala pozitívny test na COVID-19, retvítovala: “Chorobe podľahlo 3104 obyvateľov Georgie a ja a moja rodina sme medzi 106-tisíc ľuďmi, ktorí mali na COVID-19 pozitívny výsledok. Medzitým ma (guvernér Kemp) zažaloval za nosenie rúšok. Lepším využitím peňazí daňových poplatníkov by bolo rozšírenie testovania a sledovanie šírenia infekcie.”

Podľa generálneho prokurátora štátu Georgia Chrisa Carra však guvernérova žaloba neznamená, že štát nesúhlasí s nosením rúšok – ide len o dodržiavanie právneho poriadku. Povinné nosenie rúšok v snahe obmedziť šírenie infekcie zaviedli napríklad štáty Alabama, Kalifornia, Texas a Colorado. Georgia je v súvislosti s ochorením COVID-19 jedným z najzasiahnutejších štátov v USA. Americký prezident Donald Trump veľakrát odmietol nosenie rúška na verejnosti, avšak minulý týždeň si ho prvý raz nasadil aj on.