Spoločnosť Zahraničné

Hasiči dostali požiar vo francúzskej katedrále v Nantes pod kontrolu

Zdroj: TASR / AP

NANTES – Hasičom sa podarilo dostať pod kontrolu požiar, ktorý vypukol v sobotu ráno v katedrále v meste Nantes na západe Francúzska. Oznámili to tamojšie pohotovostné zložky, podľa ktorých škody nemožno porovnávať s vlaňajším požiarom v parížskej katedrále Notre-Dame. Informovala o tom agentúra AFP.

 

“Škody sa sústreďujú na organ, ktorý bol zjavne úplne zničený. Jeho plošina je veľmi nestabilná a mohla by sa zrútiť,” povedal regionálny veliteľ hasičského zboru Laurent Ferlay novinárom pred katedrálou.

Stredisko núdzových operácií predtým oznámilo, že pohotovostné zložky dostali oznámenie o požiari krátko pred 8.00 h, pričom na miesto vyslali viac ako 60 hasičov. Príčina vypuknutia plameňov vnútri budovy zatiaľ nie je známa.

Z hlavného okna medzi dvoma vežami na priečelí historickej budovy stúpal ráno hustý dym, plamene však vidno nebolo, uviedla rozhlasová stanica France Info. Situáciu sledovali zhrození obyvatelia mesta i turisti, zatiaľ čo zasahujúce zložky okolie chrámu uzavreli.

Katedrálu svätého Petra a svätého Pavla v Nantes, ktorej stavba v gotickom štýle sa začala v 15. storočí, zasiahol rozsiahly požiar naposledy v roku 1972, keď zničil jej strechu. Opravy trvali viac ako 13 rokov.

Vlani v apríli požiar zdevastoval katedrálu Notre-Dame v Paríži. Zničená bola strecha celej hlavnej lode a niektoré stredoveké okenné vitráže, poškodili sa aj vnútorné časti chrámu.