Historický moment. Koniec najsmrteľnejšej pohraničnej vojny v Afrike

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Lídri Etiópie a Eritrey podpísali vyhlásenie o ukončení vojnového stavu medzi krajinami. Počas pondelkového summitu etiópsky prezident Isaias Afewerki a etiópsky premiér Abiy Ahmed zároveň súhlasili s obnovením obchodných a diplomatických vzťahov. Schôdzka sa konala v etiópskom hlavnom meste Asmara a bola prvým stretnutím lídrov zmienených štátov za takmer dvadsať rokov.

Etiópia a Eritrea boli vo vojnovom stave od roku 1998, keď medzi nimi vypukla najsmrteľnejšia pohraničná vojna v Afrike, ktorá si vyžiadala vyše 70-tisíc obetí. Vojnu síce ukončila mierová dohoda z decembra 2000, ale Etiópia odmietla prijať rozhodnutie hraničnej komisie, ktorá vznikla v rámci zmienenej mierovej dohody, o pridelení sporných území, vrátane mesta Badme, Eritrei a odmietla odtiaľ stiahnuť svoje jednotky.

Eritrea preto obvinila svojho suseda z násilnej okupácie jej území a odmietala rokovať, až kým Etiópia bezpodmienečne neprijme rozhodnutie komisie. Prijatie podmienok mierovej dohody oznámila Etiópia v júni. Rozhodnutie prijať podmienky je zatiaľ najväčšou a najviac prekvapivou reformou premiéra Abiya Ahmeda, ktorý sa k mieru s Eritreou zaviazal krátko po tom, ako sa na jar ujal moci. Stretnutiu lídrov predchádzala cesta eritrejskej delegácie do etiópskej metropoly Addis Abeba.

Viac o téme: Eritrea, Etiópia

Súvisiace články