Politika Spoločnosť Domáce Top

Hľadá sa predseda Najvyššieho súdu. Do boja sa zapojili známe tváre

Najvyšší súd SR, Bratislava. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Kto bude stáť na čele Najvyššieho súdu? Už o dva týždne zasadne Súdna rada, ktorá rozhodne o budúcnosti jedného z najdôležitejších orgánov justície na Slovensku. Zoznam kandidátov je konečne definitívne známy. Sudcovia budú mať skutočne z čoho vyberať. Rozhodne sa už na začiatku septembra. 

 

Vo funkcii končí Daniela Švecová. Tá do úradu nastúpila po Štefanovi Harabinovi. Švecová je jednou zo zvolených kandidátok na ústavnú sudkyňu, zatiaľ čaká, či ju prezidentka vyberie a pošle do Košíc.

Už niekoľko týždňov na verejnosť vychádzali mená záujemcov o tento vysoký post. Jana Bajánková, bývalá šéfka Súdnej rady, prezradila svoj záujem ako prvá. Neskôr sa špekulovalo o Štefanovi Harabinovi, ten svoj záujem aj sám potvrdil. Keby sa mu podarilo funkciu získať, bolo by to v jeho prípade už po tretíkrát.

Záujem má aj Harabin. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Prekvapila tiež kandidatúra Soni Mesiarkinovej. Sudkyňa Najvyššieho súdu bola v minulosti členkou senátu, ktorý Harabinovi prisúdil veľké odškodné za články v Pravde. Neskôr však nepodporila opätovnú kandidatúru Harabina za predsedu. Rovnako sa tiež uchádzala o post ústavnej sudkyne, v Košiciach už viac ako rok stážuje. Zoznam kandidátov uzatvára Ivetta Macejková, ktorú do funkcie navrhlo 26 sudcov Najvyššieho súdu. Macejková je dnes už bývalou predsedníčkou Ústavného súdu. V minulosti  pôsobila aj na Najvyššom súde.

Najvyšší súd je pre Slovensko veľmi dôležitý. Viac si prečítajte TU. 

Transparentná voľba?

Predseda Najvyššieho súdu je na návrh Súdnej rady menovaný do funkcie na päť rokov a to najviac počas dvoch po sebe nasledujúcich období. Na starosti má významné kompetencie a ovplyvňuje chod celej inštitúcie. Do funkcie ho menuje prezident po tom, čo dostane odporúčanie Súdnej rady.

Švecová chce byť ústavnou sudkyňou.  Zdroj: Glob.sk/David Duducz

Tá má 18 členov.  Tvoria ju deviati sudcovia, ktorých volia a odvolávajú sudcovia Slovenskej republiky, traja členovia, ktorých volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky, traja členovia, ktorých vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky a traja členovia, ktorých vymenúva a odvoláva vláda Slovenskej republiky.

Na to, aby bola voľba predsedu Najvyššieho súdu právoplatná, bude musieť jeden kandidát získať aspoň 10 hlasov z 18. Úplne definitívne slovo bude mať aj tak prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá môže navrhovaného kandidáta aj odmietnuť vymenovať.