Politika Zahraničné

Hnutie ANO by v Česku volilo 30 percent ľudí, oproti októbru stratilo 3,5 percenta

Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek, File)

PRAHA – Ak by sa voľby do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR konali v novembri, zvíťazilo by v nich hnutie ANO s 30 percentami. Oproti poslednému prieskumu, ktorý sa uskutočnil v októbri, však hnutie výrazne oslabilo, a to o 3,5 percentuálneho bodu. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Pred prahom dolnej komory českého parlamentu by zostalo hnutie STAN, Trikolóra a strana TOP 09. Vyplýva to z prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM). “Podľa volebného modelu malo v čase zberu dát najväčšiu podporu hnutie ANO (30 percent), nasledované s veľkým odstupom ODS (14 percent) a Pirátmi (13,5 percenta)”, uvádza sa v prieskume.

Na štvrtom mieste by skončila KSČM s deviatimi percentami, pričom rovnaký výsledok by dosiahla aj vládna ČSSD. Do Snemovne by sa dostali aj KDU-ČSL a SPD, ktoré by volilo 5,5 percenta ľudí. Pri prepočítaní na mandáty by hnutie ANO v 200-člennej Snemovni získalo 82 kresiel, ODS 32, Piráti 30. Komunisti a ČSSD by mali po 19 poslancov a ľudovci a SPD po deviatich mandátoch.