Domáce Šport Top

Hokejová legenda sa lúči s kariérou. Šatanova bodka sa nesie v znamení hviezd na ľade

Miroslav ŠŠatan momentálne pôsobí vo funkcii generálneho manažéra našej reprezentácie. FOTO TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Po viac ako štyroch rokoch sa Miroslav Šatan oficiálne lúči so svojou hráčskou kariérou. Dlhoročný kapitán našej hokejovej reprezentácie, ktorý bol pri všetkých našich medailových úspechoch ukončil hráčsku kariéru v máji 2014. Oficiálnu rozlúčku však absolvuje až dnes, symbolicky 18. decembra 2018 o 18:00. 

Miestom konania podujatia s názvom “Exhibičný zápas zlatej generácie” je bratislavský štadión Ondreja Nepelu a hokejová legenda ho avizovala ešte začiatkom novembra. “Táto myšlienka vznikala už dávno, ale viackrát som ju odložil na neurčito. Teraz je však symbolický rok 2018. Pôvodne som to chcel uskutočniť v auguste, ale kvôli rekonštrukcii štadióna spojenej s organizovaním MS v hokeji som ju zase presunul. Napokon sme sa rozhodli pre decembrový termín,” citovala Šatana agentúra Sita.

Osemnástka, ktorú Šatan roky nosieval na drese, sa nesie celým dnešným dňom. A to nielen z pohľadu dátumu – 18 minút namiesto štandardných 20 majú trvať aj jednotlivé tretiny zápasu.

Tomu predchádzala autogramiáda, na ktorej sa okrem Šatana blysli aj Ľubomír Višňovský, Ján Lašák, Peter Bondra, Ján Filc, Michal Handzuš, Jozef Stümpel, Marián Hossa, Martin Štrbák, Radoslav Hecl, Ladislav Nagy či Martin Cibák.

Bohatá kariéra

Šatan, ktorý od júna 2017 pôsobí vo funkcii generálneho manažéra našej reprezentácie má za sebou bohaté hráčske skúsenosti aj celý rad úspechov.  Dovedna za svoju bohatú kariéru reprezentoval Slovensko na 14 svetových šampionátoch. Bol pri všetkých našich medailových úspechoch a je držiteľom jednej zlatej, dvoch strieborných a jednej bronzovej medaily.  V národných farbách nás reprezentoval tiež na štyroch olympijských hrách a dvoch Svetových pohároch.

Miroslav Šatan ako kapitán priviedol našu reprezentáciu v roku 2002 k zisku zlata. FOTO ARCHÍV TASR Pavel Neubauer

Siahol si na slávny Stanley cup

Svoje hokejové začiatky absolvoval Šatan v Topoľčanoch v roku 1992. Neskôr prešiel k armádnemu mužstvu Dukla Trenčín. Netrvalo však dlho a mladý talent mieril za oceán, keď ho draftoval zámorský klub Edmonton Oilers. Po svojich začiatkoch na farme sa rýchlo prebojoval do zostavy Edmontonu.

V zámorskej NHL neskôr hájil tiež farby tímu Buffalo Sabres. Potom, čo v sezóne 2004/2005 prišlo k lockoutu v NHL, vrátil sa na Slovensko a posilnil rady Slovana Bratislava. Jeho návrat spoza “veľkej mláky” mal víťaznú príchuť, keď sa mu s mužstvom podarilo získať majstrovský titul. V ďalších sezónach sa už opäť predviedol na ľade NHL, kde obliekal dres New Yorku Islanders.

Na pomyselný hokejový Olymp sa mu však podarilo vystúpiť až počas pôsobenia v Pittsburghu Penguins, s ktorým v roku 2009 vyhral slávny Stanley Cup. Z kádra tučniakov následne putoval do tímu Boston Bruins. Ten sa stal jeho posledným zámorským pôsobiskom počas aktívnej hráčskej kariéry.

Neskôr si ešte obliekol dres ruského Dinama Moskva. Posledné tri sezóny hráčskej kariéry strávil vo farbách Slovana Bratislava. V roku 2014 zaň odohral svoj posledný súťažný zápas.

Bol pri všetkých našich medailách

Reprezentačný debut si Šatan odkrútil v roku 1994 na Majstrovstvách sveta C do 20 rokov. V rovnakom roku nastúpil  aj na zimnej olympiáde. V Lillehammeri bol vo veku 19 rokov našim najmladším hráčom, napriek tomu sa hneď  v prvom zápase blysol gólom.

V roku 2000 počas MS v ruskom Petrohrade priviedol náš tím ako kapitán k zisku strieborných medailí. O dva roky neskôr, v roku 2002 sa vo švédskom Göteborgu tešil zo zlata, zatiaľ naväčšieho nášho úspechu na medzinárodnej scéne.

Šatan bol tiež pri zisku bronzových medailí v roku 2003 vo fínkych Helsinkách, ako aj pri našom poslednom striebornom úspechu z roku 2012. Posledný reprezentačný zápas odohral v roku 2014.

Galéria
Slovenský hokejista Miroslav ŠŠatan priviezol 28.augusta 2009 Stanleyho pohár do rodnej obce Jacovce pri Topo¾èanoch. FOTO TASR – Radovan Stoklasa
Slovenskí hokejisti zlava Karol Sloboda, Tomᚹ Marcinko a Miroslav ŠŠatan odchádzajú z ľadu po poslednom zápase Slovákov na majstrovstvách sveta v hokeji medzi Slovenskom a Dánskom 20. mája 2014 v Minsku. Miroslav Šatan potvrdil po poslednom zápase slovenských hokejistov na majstrovstvách sveta v Minsku, že konèí aktívnu kariéru. FOTO TASR – Pavel Neubauer *** Local Caption *** Bielorusko 78 roèník hokejové majstrovstvá sveta IIHF ¾adový hokej MS 2014
Miroslav ŠŠatan momentálne pôsobí vo funkcii generálneho manažéra našej reprezentácie. FOTO TASR – Pavel Neubauer
Slovakia’s team captain Miroslav Satan leads his team mates as they celebrate after they beat Russia in the final of the World Ice Hockey Championship in Gothenburg, Saturday, May 11, 2002. (AP Photo/Dusan Vranic) YL13 Göteborg – Slovenskí hokejisti na èele s kapitánom Miroslavom Šatanom sa tešia z víazstva nad Ruskom vo finálovom stretnutí na MS v hokeji 11. mája 2002 vo švédskom Göteborgu. TASR/AP
Miroslav Šatan ako kapitán priviedol našu reprezentáciu v roku 2002 k zisku zlata. FOTO ARCHÍV TASR Pavel Neubauer
navigate_before
navigate_next