Spoločnosť Politika Zahraničné

Hongkong sa otriasa v základoch. Kvôli masovým demonštráciám má problémy už aj doprava

Zdroj: TASR/AP

HONGKONG – Prevádzkovateľ expresného vlaku na letisko v Hongkongu pozastavil jeho prevádzku pre protest prodemokratických demonštrantov, ktorí sa tam zišli. Niekoľko stoviek protestujúcich prišlo na letisko po internetových výzvach na narušenie dopravy. Spoločnosť MTR uviedla, že z letiska do mesta vlaky naďalej premávajú.

 

Zastavenie prevádzky vlaku prišlo po dni stretov medzi demonštrantmi a políciou. Protestujúci v sobotu hádzali zápalné bomby na sídlo vlády a zakladali na uliciach oheň. Polícia proti nim zakročila slzotvorným plynom a vodným delom a neskôr večer vtrhla aj do vagóna metra, kde policajti pasažierov zbili obuškami a striekali na nich aj slzný sprej. Polícia uviedla, že na stanicu metra prišli zatknúť ľudí po tom, čo demonštranti napadli ďalšie osoby a poškodili majetok vo vnútri stanice. Po druhý raz počas protestov policajti vystrelili aj varovné výstrely do vzduchu, a to keď dvoch príslušníkov polície v sobotu obkľúčili demonštranti blízko Viktóriinho parku.

Okrem letiska sa zhruba 200 ľudí v nedeľu zišlo aj pred britským konzulátom, píše agentúra AP.

Hongkong už viac ako dva mesiace sužujú masové protesty volajúce po demokratických reformách a nezávislom vyšetrovaní policajných postupov. Protesty sú namierené aj proti pročínskej šéfke hongkonskej administratívy Carrie Lam, pričom ľudia žiadajú jej rezignáciu a nové voľby.