Regióny Vysoké Tatry

Horí v prírodnej rezervácii Kút. Plamene už zničili desiatky hektárov tráv a lesa

V Tatranskom národnom parku vypukol veľký požiar. ZDROJ: forestportal.sk

VEĽKÁ LOMNICA – Hasiči momentálne zasahujú pri požiari v prírodnej rezervácii Kút v katastri obce Veľká Lomnica v okrese Kežmarok. Požiar vypukol dnes popoludní. Plamene zničili niekoľko desiatok hektárov trvalého trávneho porastu a lesa.

 

Ako informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, na mieste zasahuje 16 hasičov z Kežmarku, Popradu s desiatimi kusmi techniky. Rovnako sú na mieste i dobrovoľní hasiči z obcí Šuňava a Štrba.

“Na území Tatranského národného parku ide už o druhý tohtoročný požiar, ktorý vznikol pravdepodobne ľudským zavinením. Pracovníci správy budú mapovať rozsah škôd na biotopoch. Apelujeme na všetkých návštevníkov národného parku, aby nehazardovali s otvoreným ohňom,” povedal riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Prírodná rezervácia Kút sa nachádza v Popradskej kotline a fytocenologicky patrí k prechodným typom medzi rašelinnými lúkami a vrchoviskami.

“Rastú tu chránené druhy rastlín, z ktorých viaceré sú kriticky ohrozené,” doplnila hovorkyňa Štátnej ochrany prírody SR Kristína Bocková.