Regióny Detva

Hriňová: Združeniam pridelili vlani 67 000 eur, kultúru však ničila pandémia

Ilustračná foto. Zdroj: Facebook / Hriňová

HRIŇOVÁ – Mestské zastupiteľstvo v Hriňovej v Detvianskom okrese pridelilo vlani prostredníctvom svojich odborných komisií na verejnoprospešný účel granty v sume viac ako 67 000 eur, niektoré akcie sa však pre šírenie nového koronavírusu neuskutočnili.

 

Peniaze boli určené na podujatia vo verejnom záujme. Patria sem aj granty kultúrnym a spoločenským organizáciám, súborom, klubom, občianskym združeniam, jednotlivcom a cirkevnému spoločenstvu. „Pre celoplošne prijímané protipandemické opatrenia a objektívne okolnosti na strane žiadateľov časť prostriedkov zostala nedočerpaná,“ uviedol pre TASR primátor mesta Hriňová Stanislav Horník.

„Rok 2020 sme otvorili 17. ročníkom Zimnej furmanskej súťaže ťažných koní a 26. mestským plesom. Podujatia ako súťažná prehliadka mladých spevákov ľudových piesní, detský folklórny festival Deti pod Poľanou či Gazdovanie na Hriňovských lazoch sa neuskutočnili,“ spomenul s tým, že nadšenci folklóru sa mohli zabaviť na augustovom 14. ročníku medzinárodného festivalu ľudových hudieb Muziky pod Poľanou. „Svoje miesto medzi kultúrnymi podujatiami v meste si čoraz viac nachádza Medzinárodný festival amatérskych filmov Folklór a tradície, ktorý sa vlani uskutočnil on-line,“ doplnil.

Kultúrny život v meste podľa primátora oživili podujatia organizované aktívnymi občanmi, spoločenskými organizáciami a miestnymi občianskymi združeniami. „Sú výborným príkladom občianskej angažovanosti. Za všetky spomeniem usporiadanie dobročinného charitatívneho koncertu Strunami ku šťastiu, výstavu Medovníkové mesto, usporiadanie dožinkových slávností na Raticovom vrchu či Hriňovské letné kino,“ vymenoval.

Aj napriek pandémii pripravilo mesto Hriňová v adventnom období kultúrne akcie. K sviatku Mikuláša pripravili divadelné predstavenie s názvom Vianočná perina. Vianočné trhy spojené s kultúrnym programom sa však pre ochorenie COVID-19 neuskutočnili.

Na vítanie nového roka mesto už viac ako desaťročie ohňostroj neobjednáva. „Nezdá sa nám to ako efektívne využitie verejných zdrojov a od ekológie a šetrnosti voči životnému prostrediu to má tiež ďaleko,“ ukončil Horník.