HROMADNÉ PREPÚŠŤANIA už čoskoro: Títo ľudia prídu o prácu ako prví!

BRATISLAVA – Technologický pokrok už niekoľkokrát prekopal trh práce a my opäť stojíme na prahu revolúcie. Preto už počas najbližších piatich rokov je v ohrození každé štvrté miesto. Zaniknú pozície za pokladňou či na úradoch, ale i pribudnú úplne nové, pričom sa nevyhneme ani výraznému prepúšťaniu. Silné slovo pri tom bude mať umelá inteligencia.

Technológie, digitalizácia či zelená, teda bezuhlíková ekonomika. To sú hlavné faktory, ktoré spôsobia zmeny na pracoviskách. Vyplýva to zo správy o budúcnosti práce, ktorú vypracovalo Svetové ekonomické fórum (WEF).

Očakáva sa, že do roku 2027 pribudne 69 miliónov nových pracovných miest a 83 miliónov zanikne. To znamená celkový pokles o 14 miliónov miest. „Najrýchlejšie budú ubúdať administratívne alebo sekretárske pozície, vrátane bankových pokladníkov, pokladníkov a úradníkov,“ uvádza Svetové ekonomické fórum.

Na druhej strane, vzrastie záujem o špecialistov na samoriadené a elektrické vozidlá, umelú inteligenciu či kybernetickú bezpečnosť. Pozoruhodné ale je, že najviac nových pracovných miest vznikne v rámci netechnologických pozícií, ako sú vodiči nákladných vozidiel či učitelia.

Na Slovensku zatvárajú už dnes

Výnimkou nie je ani Slovensko. Aj u nás niektoré pozície v súvislosti s rýchlym vývojom umelej inteligencie v ďalších rokoch zrejme úplne zaniknú alebo ich nahradí iná činnosť. Nie je to pritom len hudba budúcnosti.

Už dnes sa to u nás týka hlavne bankovníctva či administratívy. To, čo sme kedysi museli ísť vybaviť na pobočku, teraz zvládneme cez aplikáciu. Napríklad banky či telekomunikační operátori tak už niekoľko rokov zatvárajú jednu prevádzku za druhou.

„Čoraz viac budú vyhľadávaní programátori na vývoj umelej inteligencie a softvéru, štatistici a dátoví analytici na analýzu údajov alebo pracovníci na kreatívne úlohy, ktoré sa dajú sčasti automatizovať,“ uviedla PR manažérka pracovného portálu Kariéra.sk Katarína Tešla. Podotkla, že umelá inteligencia ľudí nenahradí, skôr im pomôže. Aby ste sa však na trhu práce s novými požiadavkami nestratili, kľúčové bude celoživotné vzdelávanie.

Viac o téme: Svetové ekonomické fórum, trh práce, umelá inteligencia

Súvisiace články