Zahraničné Spoločnosť Top

Hrozivé varovanie vedcov. Roztápajúce sa ľadovce vypúšťajú smrtiaci vírus

Ľadovce na Arktíde obsahujú nebezpečné látky. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA – Celé desaťročia boli spóry antraxu, insekticíd DDT, ale aj jadrový odpad zmrazené v ľade. Vedci teraz varujú, že kvôli roztápaniu pólov a ľadovcov sa tieto patogény a jedy môžu rozšíriť po celom svete podobne ako mikroplasty.

 

 

V lete roku 2016 sa z večného ľadu vynorila choroba, ktorú Eskimáci vo svojich mýtoch a príbehoch nazvali “sibírsky mor”. Pred zistením príčiny pošlo na záhadnú chorobu 2500 sobov a tiež jeden malý chlapec. Až po dôkladných laboratórnych testoch sa zistilo, čo ochorenie spôsobilo.

Roztápanie permafrostu uvoľnilo spóry

Príčinou choroby boli spóry antraxu, ktoré 75 rokov spali v permafroste (dlhodobo zamrznutá povrchová oblasť) v tele jedného z divých zvierat.  Podľa vedcov je tento prípad len špičkou obrovského ľadovca. Počítajú s tým, že tento životu nebezpečný vírus by sa opäť mohol “rozmraziť”.

Až po laboratórnych testoch sa zistilo, čo zabilo soby. Zdroj: Russian Emergency Ministry

Vedec rozmrazil 30-tisíc rokov starý vírus

V takom prípade by ľudstvu hrozili epidémie ako španielska chrípka, ktorá v rokoch 1918 až 1920 zabila 50 miliónov ľudí. Medzi inými usmrtil tento vírus aj slávneho maliara Egona Schieleho.  Ale podobne by mohol začať zúriť aj mor alebo kiahne, varoval francúzsky vedec Jean-Michel Claverie v nedávnom rozhovore pre BBC.  To ale nie je všetko. Podarilo sa mu dokonca rozmraziť a oživiť  viac ako 30-tisíc rokov starý obrovský vírus.

Francúzsky vedec rozmrazil obrovský vírus. Zdroj: internet

Ortuť v potravinovom reťazci

Do potravinového reťazca ľudí sa však stále viac dostáva aj ortuť. A to v obrovskom rozsahu. Hlavnou príčinou tohto javu je podľa vedcov rýchle roztápanie Arktídy, ktorá podľa publikácie “US Geological Survey“ obsahuje až 1,6 milióna ton prírodne sa vyskytujúceho ťažkého kovu. Ten sa postupne pri roztápaní ľadu uvoľňuje. Toto množstvo predstavuje dvojnásobok látky doteraz nájdenej na pevnine, v oceánoch a v atmosfére.

Okrem toho sa uvoľňuje stále viac mikroplastov, ktoré zamrzli pred desaťročiami. To ešte zvyšuje už aj tak katastrofálnu situáciu s mikroplastami.

Na nedatovanej snímke Ústavu Alfreda Wegenera pre polárny a morský výskum sú vzorky snehu odobraté vo švajčiarskych Alpách. Vedci našli množstvo maličkých čiastočiek plastu aj v arktickom snehu, čo poukazuje na to, že tzv. mikroplasty sú vťahované do atmosféry a prenášané na veľkú vzdialenosť do niektorých z najodľahlejších kútov planéty. Zdroj: TASR/AP

DDT v ľade

Rozmrazovaním ľadu v pohoriach sa môže tiež uvoľniť jed DDT, ktorý bol masívne používaný v 40.rokoch minulého storočia ako insekticíd. Je rozprášený po celom svete a môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Podozrievajú ho z toho, že v minulosti mal na svedomí narodenie mŕtvych detí a že vyvoláva Alzheimerovu chorobu.