Zahraničné Ekonomika Spoločnosť Zahraničná Top

Huawei sa topí v problémoch. Slovenskí operátori priznali, ako to vplýva na predaj telefónov

Huawei zažíva kvôli sankciám ťažké časy. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA – Čínska spoločnosť Huawei má po masívnych sankciách USA a amerických firiem obrovské problémy. Google odstránil zo svojej stránky dva modely smartfónov tejto značky. Začiatok výroby prevratného skladacieho Mate X sa môže odložiť na neurčito. Nás zaujímalo, ako problémy firmy ovplyvnili predaj jej prístrojov na Slovensku.

 

Čínsky Huawei prežíva ťažké časy. Po tom, ako v rámci sankcií USA prišiel o licenciu na operačný systém Android od Googlu a boli mu aj zastavené dodávky hardvéru, bojuje technologický gigant o svoj imidž.

Je pravdou, že existujúce a už dodané prístroje ešte budú mať po určitú dobu prístup k aktualizáciám systému Android. No aj tak čoraz viac ochrancov spotrebiteľov a expertov radí zákazníkom, aby už smartfóny tejto značky nekupovali. 

Čo na to slovenskí operátori

Glob.sk preto oslovil dvoch najväčších slovenských operátorov s otázkou, ako sa problémy firmy Huawei odrazili na predaji jej prístrojov. Hovorkyňa spoločnosti Orange Alexandra Piskunová uviedla, že spolu s ich materskou firmou veľmi pozorne sledujú vývoj a aktuálnu situáciu, ktorá by mohla nejakým spôsobom ovplyvniť kvalitu portfólia ich produktov, či ohroziť bezpečnosť.

“Naši zákazníci majú dlhodobo na výber zo širokého spektra rôznych značiek smartfónov, pričom telefóny značky Huawei patria stále medzi najobľúbenejšie. Napríklad za mesiac apríl bol najpredávanejším telefónom v Orangei Huawei P Smart 2019,” povedala Piskunová.

Ďalej zdôraznila, že zákazníci, ktorí aktuálne využívajú zariadenia od Huawei, ich bez obáv môžu využívať aj naďalej, pričom stále budú mať prístup k aktuálnym službám spoločnosti Google. “Huawei im aj naďalej bude poskytovať všetky bezpečnostné aktualizácie, ako aj potrebnú starostlivosť. Rovnaký prístup a starostlivosť bude poskytovaná aj pri všetkých aktuálne predávaných zariadeniach Huawei, ktoré sú dostupné v našom portfóliu,” dodala.

Podobne sa vyjadril aj hovorca spoločnosti Telekom Michal Korec. Podľa jeho slov predaje ostávajú na rovnakej úrovni, záujem o zariadenia značky Huawei pretrváva. K ďalšiemu vývoju situácie uviedol: “Predaj zariadení zatiaľ pokračuje a všetko závisí od rozhodnutia Google, ako sa ku spoločnosti Huawei postaví v budúcnosti.”

Zaujímalo nás, či spoločnosť vzhľadom na aktuálnu situáciu okolo značky Huawei plánuje znížiť ceny jej smartfónov. Priamej odpovede sme sa však nedočkali. “Cenotvorba závisí primárne od dohody s dodávateľom a stanovených podmienok,” vysvetlil hovorca Telekomu.

Mate X a P30 Pro zmizli zo stránky Google

Google aktuálne stiahol zo svojej stránky dva modely Huawei. Na stránke Androidu, na ktorej sa v zozname nachádza 24-tisíc smartfónov s týmto operačným systémom, sa už niekoľko dní nenachádzajú modely Mate X a P30 Pro. Informovala o tom stránka 9to5google.com. Mate X sa nenachádza ani na zozname prístrojov s podporou siete 5G.

Pikantné na to všetkom je, že Mate X mal prísť na trh už v júni. Skladací prístroj bol veľmi očakávaný najmä po tom, ako Samsung odložil uvedenie na trh svojho Galaxy Fold kvôli veľkým problémom s displejom. Po zavedení sankcií je dosť možné, že aj predaj Mate X sa odloží na neurčito.

Na snímke sú telefóny Huawei série P30. Zdroj: SITA/AP

Sankcie sa týkajú aj značky Honor

Huawei P30 Pro bol na stránke Androidu uvedený aj v zozname smarfónov s najlepším fotoaparátom. Lenže aj odtiaľ ho spoločnosť vymazala. 

Súčasné sankcie zasiahli aj dcérsku firmu spoločnosti Huawei – Honor. Aj preto je uvedenie modelu Honor 20 Pro v súčasnosti stále vo hviezdach.  Všetky už predané prístroje Huawei, medzi nimi aj P30 Pro, budú mať ešte tri mesiace prístup k aktualizáciám sofvéru a aplikácií od Google.

Vlastný operačný systém už v roku 2019

Tlak vyplývajúci zo sankcií USA núti čínskeho výrobcu konať. Huawei by mohol priniesť vlastný operačný systém pre smartfóny, tablety a notebooky už v tomto roku. Obišiel by tak sankcie Spojených štátov.  Minulý týždeň to povedal generálny riaditeľ divízie spotrebiteľov spoločnosti Huawei Richard Yu pre CNBC. Zatiaľ je Huawei stále závislý od Googlu. “Keď už však nebudeme môcť Android používať, Huawei spustí plán B a bude využívať vlastný operačný systém,” uviedol Yu.

V Číne by sa to mohlo stať už koncom tohto roka a na medzinárodný trh by sa mohol dostať v prvej polovici roku 2020. Firma podľa médií pracuje na vlastnom systéme už od roku 2012 a nazvala ho HongMeng. Momentálne sa testuje a mal by krok po kroku nahradiť Android.

Na snímke je generálny riaditeľ divízie spotrebiteľov spoločnosti Huawei Richard Yu. Zdroj: SITA/AP

Podarí sa im to ešte v júni?

Minulý utorok informovala stránka Techradar s odkazom na vedúcich predstaviteľov čínskeho výrobcu, že operačný systém HongMeng by mohol byť zavedený už v júni. Podľa týchto informácií Huawei plánuje globálne zavedenie systému už na budúci mesiac. “Huawei vedel, že k tomu dôjde a preto sa pripravil. Operačný systém bol hotový už v januári 2018 ako náš plán B,” povedal manažér firmy pre Stredný východ Alaa Elshimy.

Galéria
Na snímke je skladací smartfón Huawei Mate X. Zdroj: SITA/AP
Na snímke je skladací smartfón Huawei Mate X. Zdroj: SITA/AP
Na snímke je smartfón Honor série 20. Zdroj: SITA/AP
Na snímke sú telefóny Huawei série P30. Zdroj: SITA/AP
Na snímke je generálny riaditeľ divízie spotrebiteľov spoločnosti Huawei Richard Yu. Zdroj: SITA/AP
navigate_before
navigate_next