Spoločnosť Domáce

Hygienici upozorňujú na nebezpečné výrobky. Ide o výrobky na umývanie rúk a bielenie pokožky

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ide o výrobok na umývanie rúk a výrobok na bielenie pokožky. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA- Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ide o výrobok na umývanie rúk a výrobok na bielenie pokožky. Ako agentúru SITA informovala Daša Račková z komunikačného referátu úradu, výrobky nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Írsku a Nemecku. Je možné, že sa výrobky vyskytujú aj v Slovenskej republike.

 

Výrobok na umývanie rúk Fast Orange Hand Cleaner, značky Permatex z USA má v zozname zložiek uvedenú látku – methylisothiazolinone. Látka je povolená len do zmývateľných výrobkov. „Výrobca informoval, že upravil zloženie výrobku a od 07. mája 2018 tento výrobok túto látku neobsahuje. Preto sa hlásenie netýka výrobkov, ktoré boli vyrobené po uvedenom dátume a nemajú v zozname zložiek uvedenú látku methylisothiazolinone,” uviedol hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Hygienici upozorňujú aj na výrobok na bielenie pokožky Caro bright Lemon, značky BSQ Caro + bright Lemon, neuvedeného výrobcu. Vo výrobku sa nachádza látka kojic acid v nepovolenom množstve. Ako vysvetlil Mikas, tento výrobok nie je bezpečný pre vysoký obsah látky, ktorá je aplikovaná na veľký povrch pokožky.

Výrobky nie sú bezpečné, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.