Politika Zahraničné

Nič nenaruší vzťahy so Srbskom napriek údajnému špionážnemu incidentu, vyhlásil Kremeľ

Prezident Aleksandar Vučič nariadil špeciálnym zložkám, aby overili mediálne správy o údajných pokusoch naverbovať srbského dôstojníka zástupcom úradu ruského vojenského atašé. Zdroj: TASR/AP

MOSKVA – Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vyjadril vo štvrtok presvedčenie, že údajný pokus ruského občana naverbovať príslušníka srbskej armády neovplyvní vzťahy medzi Moskvou a Belehradom. Informovala o tom agentúra TASS.

 

“Nevieme, o aký druh incidentu išlo, musíme to ešte zistiť. To naozaj nie je v kompetencii prezidentskej administratívy,” uviedol Peskov a vyjadril presvedčenie, že vzťahy medzi Ruskom a Srbskom sú také bratské, že ich “nič nemôže narušiť”.

Povedal to v reakcii na správy, že srbský prezident Aleksandar Vučič nariadil špeciálnym zložkám, aby overili mediálne správy o údajných pokusoch naverbovať srbského dôstojníka zástupcom úradu ruského vojenského atašé.

Podľa agentúry AP dostalo srbské vojenské spravodajstvo nariadenie preveriť správy o tom, že agent ruskej vojenskej spravodajskej služby bol nafilmovaný, ako upláca vysokopostaveného člena srbskej tajnej služby. Srbská premiérka Ana Brnabičová uviedla, že ak sa to potvrdí, tak “to je vážny problém”.

Video sa objavilo na YouTube 17. novembra. Je na ňom zjavne vidieť, ako ruský diplomat dáva srbskému agentovi tašku počas stretnutia v Belehrade. Neskôr Srb vyberie obálku s peniazmi z toho, čo vyzerá ako tá istá taška. Srbská štátna televízia informovala, že srbská tajná služba potvrdila autenticitu videa.

Aj srbský minister obrany Aleksandar Vulin povedal pre tlačovú agentúru Tanjug, že “situácia je veľmi vážna”. Naznačil, že táto záležitosť má spojitosť s rozhodnutím Srbska zotrvať vojensky neutrálne aj napriek tomu, že väčšina krajín v balkánskom regióne je v NATO.

AP pripomína, že Srbsko sa uchádza o členstvo v Európskej únii, ale udržiava úzke vzťahy aj s Ruskom. Srbsko prisľúbilo, že zostane mimo NATO, a odmieta sa pridať k západným sankciám voči Rusku za jeho kroky na Ukrajine.