Politika Kauzy Domáce Top

Imrecze skončil. Po krku mu ide vplyvný muž Smeru

BRATISLAVA – Vo vládnej strane Smer-SD to vrie. Koniec Františka Imreczeho rozdelil najsilnejšiu stranu na dva tábory. Prezident Finančnej správy bol totiž horúcim kandidátom na ministra financií, nakoľko sa Peter Kažimír chystá z funkcie odísť. To sa však podľa informácií Glob.sk nepozdávalo jednej zo skupín v Smere.

 

Najvyšší šéf daniarov František Imrecze ohlásil svoj koniec nečakane po parlamentnom výbore, na ktorom vysvetľoval škandál ohľadne colných podvodov. Jeho rozhodnutie bolo o to viac prekvapivé, že Imrecze sa už pomaly chystal prevziať kreslo financmajstra. Peter Kažimír je už totiž jednou nohou z rezortu preč, svoju budúcnosť vidí ako guvernér Národnej banky Slovenska. Celá výmena sa mala udiať koncom roka po schválení budúcoročného štátneho rozpočtu.

Kauza podvodov na clách, ktorá prepukla pred necelými dvoma týždňami však najviac zasiahla práve šéfa Finančnej správy. Pod tlakom médií a opozície sa Imrecze rozhodol stoličku šéfa opustiť, aby podľa vlastných slov neškodil inštitúcií ako takej. Dnes je otázne, či abdikovaný prezident Finančnej správy zasadne na stoličku ministra financií.

Podľa informácií Glob.sk má Imrecze konkurenciu. Na kreslo financmajstra si vraj brúsi zuby súčasný minister hospodárstva Peter Žiga. Ten sa svojimi ambíciami medzi svojimi netají. Podpredseda Smeru-SD patrí do skupiny okolo premiéra Petra Pellegriniho, ktorá sa pracovne nazýva V4. Okrem nich je v partičke aj podpredseda parlamentu Martin Glváč a Peter Kažimír. Ten s Imreczem v poslednom čase nemal najlepšie vzťahy. Obaja sa vraj akceptovali, ale Imrecze mal mať vždy bližšie k exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi ako k svojmu priamemu šéfovi.

To, že Imrecze končí vo funkcii prezidenta Finančnej správy, otvára dvere pre iných pokúsiť sa dostať na ministerstvo financií namiesto neho. On sám však v hre stále je.

Peter Žiga si vraj brúsi zuby na stoličku ministra financií. Zdroj: TASR / Martin Baumann