Politika Zahraničné

India ako štvrtá krajina na svete v rámci testu úspešne zostrelila družicu

India ako štvrtá krajina na svete v rámci testu úspešne zostrelila družicu. (ilustračné foto: pixabay)

NAÍ DILLÍ – India v rámci raketového testu v stredu úspešne zostrelila družicu na nízkoobežnej dráhe Zeme. S odvolaním sa na vyhlásenie indického premiéra Naréndru Módího o tom píše agentúra AFP.

 

“Pred malou chvíľou zostrelili naši vedci družicu z nízkej obežnej dráhy Zeme,” vyhlásil v televíznom prejave Módí a dodal, že je to “okamih hrdosti pre Indiu”.

India sa týmto testom stala popri Spojených štátoch, Rusku a Číne štvrtou krajinou na svete, ktorá nadobudla spôsobilosť zostreľovať družice, čo predseda indickej vlády zhodnotil slovami, že jeho krajina “sa zapísala na zoznam vesmírnych superveľmocí”.

Módí v tejto súvislosti ďalej zdôraznil, že misia nemala vojenský charakter a jej cieľom nebolo “vytvárať vojnovú atmosféru”.

Ako pripomína AFP, test sa konal len niekoľko týždňov pred plánovanými parlamentnými voľbami, v ktorých sa Módí usiluje obhájiť post ministerského predsedu.

India v poslednom desaťročí výrazne investovala do vlastného vesmírneho programu. Už v roku 2013 vyslala sondu na obežnú dráhu Marsu, pričom v roku 2019 plánuje odoslať misiu bez ľudskej posádky k Mesiacu a do roku 2022 aj misiu s ľudskou posádkou na obežnú dráhu Zeme.

Rusko odmietlo komentovať raketový test Indie

Hovorca Kremľa v stredu odmietol komentovať správy o najnovšom úspechu Indie, ktorá v rámci raketového testu v stredu zostrelila družicu na nízkoobežnej dráhe Zeme. Kremeľ sa odmietol vyjadriť aj k tvrdeniam amerických spravodajských služieb, že takýto druh zbrane testovalo aj Rusko.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v súvislosti s touto žiadosťou uviedol, že novinári by mali o vysvetlenie týchto tvrdení požiadať skôr americkú stranu.

Novinári od Peskova chceli, aby sa vyjadril aj k vyhláseniu indického premiéra Naréndru Módího, ktorý v prejave k národu deklaroval, že svojím úspešným testom sa India zaradila k skupine krajín s kapacitou zostreľovať satelity. K týmto “vesmírnym superveľmociam” Módí zaradil okrem Indie aj Rusko, Spojené štáty a Čínu. Peskov však uviedol, že k tomuto Módího vyhláseniu “nemá čo povedať.”

O tom, že Rusko by mohlo vytvoriť laserové zbrane na zničenie družíc na obežnej dráhe, rovnako ako aj na vyradenie senzorov orbitálnych protiraketových obranných systémov, písalo ministerstvo obrany USA vo svojej správe zverejnenej vo februári.

Televízia CNBC predtým s odvolaním sa na vlastné zdroje uviedla, že americké spravodajské služby zaznamenali úspešný test nového ruského protiraketového a protisatelitného obranného systému Nudoľ.