Regióny Prešov Šport Prievidza Top

Iniciatíva Zachráňme šport rozhýbala Slovensko. Osobnosti žiadajú návrat detí na športoviská

Na Slovensku sa rozbehla iniciatíva Za návrat športu, do ktorej sa zapojili profesionálni, amatérski a rekreační športovci. Zdroj: TASR

PRIEVIDZA –  Profesionáli bojujú za amatérov. Športové osobnosti žiadajú návrat detí na športoviská. Už vyše 8-tisíc ľudí podpísalo petíciu „Za návrat športu.“ Iniciatíva má celoslovenský charakter a stoja za ňou ľudia od západu na východ. Ich cieľom je vrátiť deti, rekreačných športovcov a amatérov na športoviská za jasne daných a logických pravidiel. Adresovaná je kompetentným predstaviteľom krajiny na čele s vládou, hlavným hygienikom, konzíliom odborníkov, pandemickou komisiou či ministerstvom školstva.

 

Ak sme mali v minulosti niečo výnimočne, fungujúce a minimálne v európskom meradle nenapodobiteľné, tak to bol šport. Nie iba profesionálny, ale najmä amatérsky. Existovala reálna podpora zo strany štátu, boli tu tréningové centrá mládeže, športové školy, na každom sídlisku existovali multifunkčné športoviská, telocvične, štadióny, haly, k dispozícii boli plavárne či posilňovne. V športových kluboch bol pretlak športovcov všetkých vekových kategórii a športovanie bolo považované za jednu z kľúčových priorít. Od nežnej revolúcie to ide v tomto smere z kopca, žije sa z tradície, minulosti a tak to aj na celom Slovensku vyzerá. Aby všetko zlé, bolo ešte horšie primotala sa do problémov slovenského športu pandémia koronavírusu.

Covid úplne zdecimoval aj to, čo ešte ako tak fungovalo. Zo štadiónov sa vytratili diváci, finančná situácia poddimenzované amatérskeho a rekreačného športu u nás priviedla veľkú väčšinu klubov, zväzov, organizácii či individuálnych športovcov a sponzorov na mizinu. Malý príklad. Na Slovensku funguje 411 organizovaných futbalových súťaží dospelých, detí a žien, momentálne sa ale hrajú iba dve – Fortuna liga a druhá liga. Zo športového prostredia preto vzišla petícia na podporu amatérskeho športu na Slovensku, ktorú už podpísalo viac ako 8 300 ľudí. Jej cieľom je dostať športovcov opäť do pohybu.

 

Športoviská ostávajú bez divákov. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

“Požadujeme čo najskoršie prijatie jasného plánu, podľa ktorého bude presne stanovené, kedy a na základe akých opatrení sa budeme môcť vrátiť k tréningom a súťaženiu,” uvádza sa v petícii. “Športovanie by malo byť považované za jednu z kľúčových priorít tejto doby. Pravidelná fyzická aktivita má dlhodobý prínos pre zdravie. Odmalička budujeme v našich deťoch lásku ku športu a teraz ju pre zákaz môžu stratiť. Imunitu nezískajú sedením doma. Pohyb je všeobecne najlepšou zdravotnou prevenciou. Nemôžeme ako spoločnosť dopustiť, aby bola najmladšej generácii v horizonte niekoľkých mesiacov odobraná možnosť aktívneho kolektívneho pohybu,” uviedol  zakladateľ petície Michael Mikloško, ktorý je športovým aktivistom a futbalovým rozhodcom.

“Sme presvedčení, že pri dodržaní jasných a zrozumiteľných nariadení dokážeme minimalizovať riziká spojené s prenosom nákazy. Všetci chápeme náročnosť situácie, ktorou ako spoločnosť prechádzame. Ale je dôležité prijímať rozumné opatrenia, ktoré podporia zdravie každého z nás. Veríme, že vypočujete hlas detí, rodičov, dospelých športovcov, funkcionárov a predsedov zväzov a riešenie prijmete čo najskôr,” povedal Mikloško.

 

Zo športového prostredia preto vzišla petícia na podporu amatérskeho športu. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

“Vyzývam všetky klubu naprieč Slovenskom, aby sme sa spojili a vrátili futbalistom pohyb. U nás chýba deťom aj dospelým. Nielen šport ako taký, ale aj fyzický kontakt, ktorý je dôležitý pre duševné zdravie. Situácia je neúnosná a ďalej to takto nejde. Chceme, aby nám vyrástla generácia počítačových maniakov? Čo mám informácie od rodičov, majú problém vôbec deti dostať von z bytu. Odvykli si od športu a na futbal zanevreli. O prvých členov sme už prišli a o ďalších nechceme. Potrebujeme preto okamžite začať s tréningovým procesom. Sme pripravení dodržiavať všetky nariadenia, ktoré zamedzia šíreniu vírusu. Len už, prosím, začnime,” apeluje predseda MFK Detva Zdenko Kamas.

Prezident najväčšieho amatérskeho futbalového klubu na Slovensku Robert Šuník z FC Baník Prievidza označil zákaz deťom športovať ako najväčšiu chybu spoločnosti. “V budúcnosti nás to dobehne, pretože budeme mať vo všetkých športoch nižšiu hráčsku kvalitu. Aj na reprezentačnej úrovni. Treba okamžite stanoviť podmienky, podľa ktorých môžu deti trénovať. Keď sa môže chodiť s testami do obchodov, práce, som presvedčený, že by sa mohlo aj športovať. Sú oveľa nákazlivejšie prostredia ako futbalové ihrisko,” povedal Šuník.

 

Slovenskí fanúšikovia sa pre pandemickú situáciu na tribúny hál a štadiónov tak skoro nevrátia. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

K petícii sa vyjadril aj štátny tajomník štátny Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) Ivan Husár, podľa ktorého je COVID automat pre šport pripravený. “My máme pripravený od 15. decembra systém na to, ako otvárať športoviská, ako športovať v jednotlivých športoch v interiéroch, v exteriéroch, na plavárňach, v telocvičniach, lyžiarskych strediskách. Toto všetko je nachystané, ale platiť to môže až vtedy, keď budú čísla lepšie. Keď sa prehupneme aspoň to tej bordovej fázy. Zatiaľ riešime detaily s konzíliom, ktoré je prvou inštanciou na schvaľovanie dokumentov a ja pevne verím, že sa už definitívne dohodneme na tom, aby semafor bol verejný, zverejnený a vysvetlený. A potom máme aj dostatok času na to, aby sme v ňom vychytali nejaké muchy,” povedal Husár.