Zahraničné Politika

Irán si predvolal francúzskeho diplomata. Protestoval proti urážaniu Mohameda

Zdroj: TASR / AP

TEHERÁN – Iránske ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo francúzskeho diplomata, aby protestovalo proti údajným urážkam zakladateľa islamu, proroka Mohameda. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na iránsku štátnu televíziu.

 

Predstaviteľ iránskeho rezortu diplomacie francúzskemu charge d’affaires počas pondelkového stretnutia povedal, že Teherán dôrazne odsudzuje “akékoľvek urážky a neúctu” voči prorokovi Mohamedovi. To isté sa týka aj znevažovania “pravých hodnôt islamu akoukoľvek osobou, bez ohľadu na funkciu, ktorú zastáva”.

Podľa agentúry Reuters ide o reakciu na výroky francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona týkajúce sa boja proti radikálnemu islamu a podpory slobody prejavu, ktorá zahŕňa aj zverejňovanie karikatúr.

Macron sa tak vyjadril po tom, ako bol 16. októbra brutálne zavraždený stredoškolský učiteľ dejepisu. Ten predtým v rámci triednej diskusie o slobode vyjadrovania ukázal študentom karikatúry moslimského proroka Mohameda.

Aj Saudská Arábia kritizuje Francúzsko

Saudská Arábia označila v utorok za “urážlivé” karikatúry proroka Mohameda a kritizovala postoj Francúzska, ktoré tvrdí, že takéto prejavy sú prípustné v súlade so slobodou slova. Informovala o tom agentúra DPA. “Saudskoarabské kráľovstvo odmieta akékoľvek pokusy o spájanie islamu s terorizmom a karikatúry proroka Mohameda či akéhokoľvek iného proroka označuje za urážlivé,” uviedlo vo vyhlásení tamojšie ministerstvo zahraničných vecí.

Saudská Arábia – rodisko islamu – je dosiaľ poslednou moslimskou krajinou, ktorá vyjadrila hnev nad zverejňovaním karikatúr proroka Mohameda, ktoré sa vôbec po prvý raz objavili svojho času vo francúzskom satirickom časopise Charlie Hebdo. Zástancom práva zverejňovať aj takéto obrázky, ktoré moslimský svet považuje za rúhanie, je aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ten ich publikovanie považuje za znak slobody prejavu.

Tému zverejňovania karikatúr opätovne rozdúchala nedávna vražda francúzskeho učiteľa dejepisu Samuela Patyho, ktorej motívom boli zrejme práve známe karikatúry. Tie učiteľ počas výučby ukazoval svojim študentom. Macron sa po vražde Patyho zaviazal, že bude intenzívnejšie bojovať proti islamským radikálom.

Počas uplynulého víkendu sa následne proti Macronovým výrokom konali protesty v mnohých krajinách s väčšinovo moslimským obyvateľstvom. V Jordánsku, Kuvajte či v Katare stiahli obchodníci zo svojich pultov francúzske výrobky. V niektorých krajinách si vlády predvolali francúzskych veľvyslancov, aby v súvislosti s Macronovými výrokmi vyjadrili protest.

Egyptská univerzita al-Azhar v Káhire, ktorá je významnou vzdelávacou inštitúciou sunnitského islamu, takisto kritizovala sporné karikatúry. Uviedla pritom, že útok na islam je súčasťou systematickej kampane, ktorá islam využíva na to, aby zvíťazila v politických bojoch.