Domáce Politika Top

Je dôležité pripomínať si vznik Československa, tvrdí Danko

BRATISLAVA – Československo, ktoré vzniklo pred 99 rokmi, bolo podľa predsedu NR SR Andreja Danka prvým krokom k vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Ako povedal dnes v rozhovore, každá historická udalosť, ktorá sa viaže k vzniku slovenskej štátnosti, je pre nás dôležitá. „Preto je dôležité si vznik Československa pripomínať,“ zdôraznil.

Podľa Danka sú síce rôzne historické pohľady na vznik spoločného štátu, od ktorého slovenský národ možno očakával viac. „Som zástanca pripomínania si udalostí histórie a nie hodnotenia histórie. My dnes vieme ovplyvniť súčasnosť, a z toho, čo bolo, by sme sa mali poučiť,“ dodal.

Pomohol k odpútaniu od Uhorska

Vznik Československa podľa poslanca NR SR Jána Podmanického (Smer-SD) nepochybne pomohol Slovákom k odpútaniu sa od Uhorska. „Keďže na základe Pittsburskej dohody malo mať Slovensko v rámci nového štátu určitú formu autonómie, existovali predpoklady, že Slováci sa budú môcť rozvíjať slobodne. V prvej fáze nám Československo nepochybne pomohlo,“ povedal Podmanický dnes s tým, že žiaľ, keď prevládla idea čechoslovakizmu, ktorá tvrdila, že slovenský národ neexistuje, Slováci sa cítili podvedení a z Československa nastalo na Slovensku rozčarovanie.

„Každopádne však vnímam vznik a existenciu Československa ako nutný a potrebný medzikrok k neskoršiemu vzniku samostatnej Slovenskej republiky,“ zdôraznil. Podmanický si myslí, že pripojenie Slovenska k Československu (30. október 1918) si zaslúži miesto medzi pamätnými dňami Slovenskej republiky.

Podmanický nechce sviatok

„Nesúhlasím však s tým, aby sa 28. október stal štátnym sviatkom SR, a už vôbec nesúhlasím s tým, aby sa tak stalo napríklad na úkor Dňa ústavy SR. Schválenie demokratickej slovenskej ústavy je tak významný štátoprávny akt, že ho nemožno nahrádzať udalosťou, akou bol vznik Československa. Navyše, Slováci sa pripojili k novej ČSR až 30. októbra 1918 Martinskou deklaráciou, preto nemôžeme na Slovensku oslavovať 28. október – to je český štátny sviatok,“ vyhlásil Podmanický.

Vznik ČSR bol podľa poslankyne hnutia Sme rodina Adriany Pčolinskej prvým krokom k realizácii snahy slovenského národa o sebaurčenie. „Československá republika bola uznávaným štátom vyznávajúcim princípy demokracie a aj Slovensko sa vďaka tomu postupne dostalo na mapu sveta. Nech je nám aj po 99 rokoch inšpiráciou myšlienka prvého československého prezidenta T. G. Masaryka: Nebáť sa a nekradnúť,“ povedala poslankyňa.

Prihlásili sme sa 30. októbra

Spojenie Slovákov a Čechov v samostatnom štáte schvaľovala Clevelandská a neskôr Pittsburská dohoda podpísaná v USA 31. mája 1918. Dohoda Slovákom zaručovala širokú samosprávu a slovenčinu ako úradný jazyk na školách, v úradoch a vo verejnom živote.

Po vzniku štátu však napriek tomu Slováci autonómiu nezískali. Predstavitelia Národného výboru československého, ktorý sa vyhlásil za zákonodarný zbor, schválili zákon o vytvorení československého štátu 28. októbra 1918.

Slovenská národná rada sa 30. októbra 1918 v Turčianskom sv. Martine prijatím Deklarácie slovenského národa prihlásila k novému štátu – Československej republike. Martinská deklarácia žiadala právo na sebaurčenie Slovákov na základe ich úplnej nezávislosti a vyjadrila vôľu slovenského ľudu žiť v spoločnom štáte s českým národom.

Foto: SITA / Diana Černáková