Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Je kúpanie na Slovensku BEZPEČNÉ? V kvalite vôd sme skončili na CHVOSTE rebríčka

Ilustračné foto. ZDROJ: TASR/Miroslav Košírer

SLOVENSKO – S letom sa spája aj voda a kúpanie. Mnohí Slováci si namiesto drahších aquaparkov a kúpalísk vyberajú radšej jazerá čo priehrady, ktoré sú často úplne bezplatné. Je ale kúpanie v nich bezpečné? 

Európska environmentálna agentúra (EEA) zverejnila vyhodnotenie kvality vodných plôch v rámci členských štátov Európskej únie za rok 2022. Na výsledky upozornil aj portál Interez. Kým náš rakúsky sused dosiahol hodnotenie takmer 97, Slovensko sa ocitlo takmer na chvoste rebríčka. Skončili sme totiž na predposlednom mieste s výsledkom 59,4, horšie ako my je už len Poľsko.

Najlepšie je na tom Cyprus

Kvalita vody na kúpanie v Európe sa v posledných desaťročiach výrazne zlepšila. V roku 2022 bolo 85,7 % lokalít s vodou na kúpanie v EÚ hodnotených ako vynikajúce a minimálne normy kvality vody boli splnené v 95,9 % lokalít. Kvalita pobrežných vôd na kúpanie je vo všeobecnosti lepšia ako v riekach a jazerách, pretože v nich dochádza k častejšej obnove a väčšej schopnosti samočistenia.

Na prvom mieste v rebríčku sa umiestnil Cyprus s 99,2 bodmi. Ďalej nasleduje Rakúsko, Grécko, Chorvátsko a Dánsko. Napríklad Maďarsko je len o jedno miesto pred nami.

Rebríček kvality vôd v EÚ.
Rebríček kvality vôd v EÚ. ZDROJ: Európska environmentálna agentúra

Na Slovensku sa odobrali vzorky z 32 vodných plôch. Nižšia kvalita vôd na kúpanie je najmä z dôvodu znečistenia. V prípade napitia sa z tejto vody môžete mať potenciálne problémy s trávením, no nemusia sa vyskytnúť automaticky u každého. Je teda len na vás, či sa počas leta rozhodnete pre kúpanie v prírode alebo radšej navštívite kúpaliská.